Trt 1'in sevilen dizilerinden biri olan Egenin Hamsisi'nin Karadeniz bölümlerinin çekildiği Rize'nin tarihi konaklarının tarihi herkesi çok etkiliyor. Sizler için Çamlıhemşin konakları olarak geçen bu yerin tarihini araştırdık. İşte Çamlıhemşin konakları ve büyülü görüntüleri...

Çamlıhemşin ilçesinde yöreye ait birçok görkemli konak bulunmaktadır. Bu konakları yüzyıllar önce yöre halkının Rusya'ya gidip burada elde ettikleri gelirle memleketlerine dönüp yapmışlar.

Mimari estetiğe sahip bu konaklar yeşilliğin ve sisin arasında görkemli oturuşu ile görenleri hayran bıraktırır.

Her bir konak o ailenin tarihini yansıtıyor. Büyüklü küçüklü ve birbirinden farklı konakların tek ortak noktası dışarıdan aynı yapıt olarak görünmeleridir. 

Çamlıhemşin yöre halkı hayvancılık ve tarımla uğraştıklarından evlerine pek önem vermezlermiş ancak iş göçü ve dönüşü sonrası yaptıkları bu görkemli konaklarla yöreye yeni bir tarih kazandırmışlar. 

Zorlu arazi şartlarına rağmen yaptıkları bu yapıtlarla aslında yıllar sonrasına yeni bir gelir ve turizm kazandırmışlar.

Bu yapıtlar genellikle üç katlı taş ve ağaç karışımından yapılmışlardır. Toprağa temelli gömülen konaklar taş doldurma tekniği ile sağlamlaştırılmışlardır. 

Evlerin içerisinde gömme dolaplar ve kapılar çivi kullanılmadan usta sanatıyla yapılmıştır. Bunların üzerine de yöreye ait desenler vardır.

Uzun pencerelerle evin dört bir yanından içeri ışık girilmesi sağlanmıştır.

Büyük odalar ve her odadaki bacalarla ısı yalıtımı sağlanmıştır.

Şöminenin bulunduğu oda da genellikle misafirler ağırlanırmış. 

Şimdilerde bu evler butik otel ya da yapım şirketlerine dizi ve filmler için kiralanıyor. Ayrıca boş günlerde de turistlerin gezmesi sağlanıyor. 

İLİŞKİLİ HABER

Günübirlik gezilebilecek turlar

İLİŞKİLİ HABER

Diyarbakır'da nerelere gidilmeli ve ne yenilmeli?

İLİŞKİLİ HABER

'Sen Anlat Karadeniz' dizisindeki konağın hikayesi

İLİŞKİLİ HABER

Beykoz'da gezilecek yerler

İLİŞKİLİ HABER

Van'da gezilecek yerler nerelerdir?

BİR YORUM YAPIN 0