Eski zamanlarda çokça Ermeni'nin yaşadığı şehirlerimizden biri Bayburt, muhafazakar halkı ve zengin tarihi ile gezilip görülmesi gereken harika görselliğe sahip yerler arasındadır. Peki, Bayburt'ta ne yapılır? Bayburt'a nasıl gidilir? Bayburt'ta ne yenir? Bayburt'ta gezilecek yerler nerelerdir? İşte, yanıtlar...

Bayburt, az nüfusa sahip, güvenilir yaşamın yüksek olduğu şehirlerin başında gelmektedir. Hafta sonu tatillerinde, kış tatillerinde gezip görülmesi gereken yerlerden biri olan Bayburt, Türkiye'nin kuzeyindeki Karadeniz Bölgesinin doğu kesimlerinde yer almaktadır. Kuzeyinde Trabzon'a, Kuzeydoğusunda Rize'ye, doğusunda Erzurum'a, güneyinde Erzincan'a ve batısına Gümüşhane'ye komşudur. Peki, Bayburt'ta neler yapılır? Bayburt'ta gezilecek yerler nerelerdir? İşte, Bayburt'ta gezi noktaları...

Bayburt

BAYBURT'A NASIL GİDİLİR?

İstanbul ile Bayburt arası mesafe yaklaşık olarak 1125 Km olarak belirlenmiştir. Yolculuğunuz özel aracınızla 12 saat 56 dakika sürmektedir. Uçak ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, yaklaşık olarak 1 saat 46 dakikada Bayburt'ta olabilirsiniz.

Bayburt

Ankara ile Bayburt arası mesafe yaklaşık olarak 779 Km'dir. Özel aracınızla yolculuğunuz 9 saat 30 dakika kadar sürecektir. Uçak ile seyahat etmeyi planlıyorsanız,1 saat 19 dakika içerisinde Bayburt'ta ulaşabilirsiniz.

BAYBURT'TA NEREDE GEZİLİR?

Soğanlı Geçidi
Tehlikeli ama bir o kadar cesaret isteyen bir geçit olduğu bilinmektedir. Soğanlı geçidini çıktığınızda Karadeniz'in muhteşem manzarası sizleri karşılıyor olacak. Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

Çoruh Nehri

Bayburt ve İspir'den geçtikten sonra bir yay çizerek Yusufeli'nin Yokuşlu Köyü önünde Artvin il sınırlarına kadar ilerleyen Çorun Nehri'nin muhteşem manzarası çevresince konumlanan restoranlardan birinde Bayburt'a ait yöresel lezzetlerden tadabilirsiniz.

Aydıntepe Yeraltı Şehri

Bayburt'ta görülmesi gereken yerlerden biri olan Aydıntepe Yeraltı Şehri, Bayburt' a 25 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bu yeraltı şehrinin keşfi de çok yenidir. Bu bölgede yapılan kazılar sonucunda pek çok kalıntı bulunmuştur.

Bayburt Kalesi

Bayburt kalesinin kim tarafından yapıldığı bilinmediği gibi tarihi de belirsiz kalmıştır. Bayburt halkı kaleye Çinimaçin adını vermiştir. Kale etrafında kilise, mağara kalıntıları vardır.

Helva Köyü

Bayburt'un en doğal haliyle görülmesi gereken yerlerden biri olan Helva Köyü, samimi ve içten halkı ile yerli yabancı ziyaretçilerini bekliyor. Kışın başka güzelliğe bürünen bu köyde bulunan Buz Mağarası da görülesi bir tarihi eserdir.

Korgan Köprüsü

Selçuklu döneminde kurulduğu söylenen Korgan Köprüsü, ipek yolu üzerinde bulunmaktadır. Bayburt'un miraslarından biridir.

Bayburt saat kulesi

Bayburt'un merkezinde bulunan saat kulesini merkezi nokta yaparak, civarı turlayabilirsiniz. Bayburt'ta bulunan hediyelik eşya dükkanlarına uğrayarak sevdiklerinize Bayburt'a ait özel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Tatlı çorbası ile meşhur olan Bayburt'un, enfes lezzetini tatmak için merkezde bulunan tatlıcı mekanlarına uğrayabilirsiniz.

Dede Korkut Kümbeti

Dede Korkut Kümbeti şehir merkezine 39 km uzaklıktadır. Masat köyünde bulunmaktadır. Kümbetin mimari çok eski bir yapıdır. Bayburt halkı olarak Büyük Baba olarak da tanınmaktadır.

Bayburt

BAYBURT'TA NE YENİR?

Bayburt'un lezzetli yöresel yiyecekleri ağır olarak unlu yemeklerden oluşmaktadır. Et ve sebze yemeklerine az rastlanmaktadır ancak az çeşit olmasına rağmen lezzetleri eşsizdir.

Tel Helva

Tel Helva, Tatlı Çorba, Galacoş, Ekşi Lahana, Lor Dolması,Yalancı Dolma en çok sevilen meşhur yiyecekleridir.

İLİŞKİLİ HABER

Ana haber spikerlerinin birbirinden farklı giyim tarzları!

İLİŞKİLİ HABER

Ya Samed esmasının faziletleri! Es Samed ne demek? Samet ismi Kuranda geçiyor mu?

İLİŞKİLİ HABER

Evleriniz için birbirinden şık kilim modelleri

BİR YORUM YAPIN 0