Şehirler arası seyahat yasak mı? Şehirler arası seyahat yasağı kalkan iller

30 Mart 2021, 08:45
Şehirler arası seyahat yasak mı? Şehirler arası seyahat yasağı kalkan iller

Koronavirüs salgını nedeniyle şehirler arası seyahat kısıtlamasına yönelik son dakika gelişmeleri ve alınan kararlar vatandaşlar tarafından takip ediliyor. Özellikle hafta sonu için özel araçla il dışına çıkmak yasak mıdır, hafta sonu için seyahat kısıtlaması geldi mi şeklinde araştırma yapmaya başladılar. Peki şehirlerarası seyahat kısıtlaması var mı? Özel araçla il dışına çıkmak yasak mı? İşte yanıtı.

Mart ayı itibariyle başlayan normalleşme sürecinin etkileri sürerken  vatandaşlar da şehirler arası seyahat yasaklarıyla ilgili güncel durumları takip ediyor. Yeniden yükselişe geçen vaka artışlarını kontrol altında  tutmak için yürütülen seyahat yasakları ile hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasaklarında son durumu ve il dışına çıkma konusunda yürütülen güncel uygulamaları haberimizde derledik. Şehirler arası seyahat yasağının ne zaman kalkacağı henüz bilinmiyor. 

Şehirlerarası izin belgesi nasıl alınır? Seyahat yasağı var mı? E-Devlet yol izin belgesiİLİŞKİLİ HABERŞehirlerarası izin belgesi nasıl alınır? Seyahat yasağı var mı? E-Devlet yol izin belgesi

  • Şehirler arası seyahat için şehirler arası seyahat izin belgesinin alınması gerekiyor.
     
  • Düşük ve orta riskli illerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.
     
  • Yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise 65 yaş ve üzeri 10:00 -14:00, 20 yaş altı ise 14:00 - 18:00 arasında sokağa çıkabiliyor.
     

# 1 ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞI VAR MI?

Mart ayında başlayan normalleşme sonrasında yürütülen seyahat izin uygulamaları şu şekilde ilerliyor:

ÖZEL ARAÇLA İL DIŞINA ÇIKMAK YASAK MI?

Özel araçla il dışına çıkmak yasak mı?

Yalnızca belirtilen zorunlu hallerde özel araçla seyahate izin verilebiliyor. Bu durumlar ise şu şekilde sıralanıyor:

- Tedavi gördüğü hastaneden taburcu olup ikamet adresine dönmek isteyen, doktoru raporu olup sevk olan ve/veya önce bir tarihten bu zamana alınmış bir doktor randevusu/kontrolü olan kişiler.

- Kendisinin ve/veya eşinin, vefat etmiş olan birinci dereceden yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak isteyen, cenaze nakil işleminde refakat edecek olan kişiler. ( En fazla 4 kişi olmalıdır.)

- Bulunduğu şehirde sadece son 5 gündür bulunan ve kalacak yeri olmayıp ikamet adreslerine dönmek isteyenler. ( Bunun için 5 gün içerisinde o şehirde olduğunu belli edecek bir yolculuk bileti, geldikleri aracın plakası, seyahat ettiğini gösteren başkaca bir belge, bilgi sunulmalıdır.),

- ÖSYM tarafından ilan edilmiş olan diğer merkezi sınavlara katılacak olanlar ve refakat edecek kişiler.

- Askerlik görevini tamamlayıp evine dönecek olanlar.

- Özel ve/veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısına sahip olan kişiler.

- Ceza İnfaz Kurumları'ndan salıverilmiş kişiler.

SEYAHAT YASAĞI KALKTI MI, NE ZAMAN KALKACAK?

Risk gruplarına bakılarak belirlenen kurallar ile ilgili yayımlanan genelgede şu ifadeler yer alıyor:

'İlin hangi risk grubunda bulunduğuna göre vali tarafından Hıfzıssıhha Kurul kararlarının alınması ve bugünden itibaren uygulamaya geçirilmesi sağlanacaktır. Risk gruplarına göre uygulaması değişkenlik gösterecek olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında 30 Kasım 2020 tarih ve 20076 sayılı Bakanlık Genelgemizle belirlenen Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi'nde yer alan istisna/muafiyetler (sonraki genelgelerle yapılan eklemeler dahil şekilde) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecektir.'

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar