Sakatat nasıl yapılır? Sakatat nedir? Sakatat çeşitleri nelerdir?

Sakatat, kesimi yapılan büyük ve küçükbaş hayvanların kasları dışında kalan yenilebilir yürek, karaciğer, böbrek, işkembe, beyin, ayak, baş gibi kasaplık olmayan kısımlara denir. Sakatatlar, Türk ve dünya mutfağında çok sevilerek tüketilir. Peki sakatat nedir, çeşitleri nelerdir? Neler sakatat sayılır? İşte merak edilen tüm detaylar.

Hayvanların yenilen ve yenilmeyen bölümleri bulunur. Hayvanın her bir bölümü farklı lezzetlere sahiptir. Bazı insanlar hayvanın bir yerini yerken başka bir bölümünü yemeyebiliyor. Bu bölümler arasında sakatat da yer alıyor. Sakatat besin değeri açısından ve sağlık açısından oldukça zengindir. Protein, mineral ve vitamin açısından değerli olan bu besin kaynaklarını tüketmek çok önemli. Sakatat konusunda herkesin merak ettiği bazı konular bulunuyor. Hangi ürünlerin sakatat sayıldığı et severlerin merak ettiği bir konudur. Et severler nelerin sakatat sayıldığını öğrenerek farklı lezzetler keşfetmek istiyor. Ciğer, beyin, yürek, böbrek, işkembe, ayak, kuzu gömleği, kelle, baş, dil, billur, koç yumurtası gibi kasaplık olmayan kısımlara sakatat denir.

SAKATAT ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

İşkembe

İşkembe

  • İşkembe: İşkembe hayvanın midesinin sadece bir bölümü.

En kolay terbiyeli işkembe çorbası nasıl yapılır? İşkembe pişirmenin kolay yollarıİLİŞKİLİ HABEREn kolay terbiyeli işkembe çorbası nasıl yapılır? İşkembe pişirmenin kolay yolları

  • Şırdan: Hayvanın midesinin 4 bölümünden birisidir. Çoğu kişi bunu bilmez. İşkembe ve şirden hayvanın midesinin yenilen iki bölümüdür.

Şırdan nedir? Şırdan hayvanın neresidir? Şırdan dolması nasıl yapılır?İLİŞKİLİ HABERŞırdan nedir? Şırdan hayvanın neresidir? Şırdan dolması nasıl yapılır?

Kokoreç:

Kokoreç:

  • Kokoreç: Koyun ve kuzunun ince bağırsağından yapılır.

Kokoreç neyden yapılıyor? Evde kokoreç yapmanın püf noktalarıİLİŞKİLİ HABERKokoreç neyden yapılıyor? Evde kokoreç yapmanın püf noktaları

  • Ciğer: İnek ve koyunun karaciğeridir.
  • Dil: İneğin dili.

En kolay dil çorbası nasıl yapılır? Bol şifalı ve terbiyeli dil çorbasının püf noktasıİLİŞKİLİ HABEREn kolay dil çorbası nasıl yapılır? Bol şifalı ve terbiyeli dil çorbasının püf noktası

  • Paça: Koyun ve kuzunun ayağa yakın bölümleri.
  • Yürek: Koyun ve ineğin kalbi.

Beyin

Beyin

  • Beyin: Kuzunun beynidir ancak inek ve keçinin de tercih edilebilir. 

Beyin nasıl pişirilir? Evde beyin pişirme püf noktaları nelerdir? En kolay beyin salatasıİLİŞKİLİ HABERBeyin nasıl pişirilir? Evde beyin pişirme püf noktaları nelerdir? En kolay beyin salatası

  • Yumurtalık: Koçun testisleri.
  • Kelle: Koyun ve kuzunun kellesi.

Kelle nasıl ütülür ve temizlenir? Kelle paça çorbası tarifiİLİŞKİLİ HABERKelle nasıl ütülür ve temizlenir? Kelle paça çorbası tarifi

Taşlık: Tavuğun yem yerken beraberinde yuttuğu taşların biriktiği bölgedir. Ayrıca tavuğun ciğer ve yüreği de yenebilir.

SAKATAT NASIL PİŞİRİLİR?

Sakatat genellikle yahni, ızgara, dolma, tava, sote olarak yapılır. Ciğer, işkembe, dana böbreğinin yahnisi yapılır. Uykuluk, kuzu böbreği, billur, dalak ve ciğer ızgaraya uygundur. Ayrıca ciğer una batırıp yağda kızartılır. Adana, Urfa ve Antep'te ciğer şiş meşhurdur. 

En bilinen sakatat işkembedir. Tuzlama, şirden, damar hem çorba hem de söğüş olarak tüketilir. İnce bağırsağın en yaygın kullanım alanı kokoreçtir. Kalın bağırsaktan mumbar dolması yapılır. Hayvanın baş derisi yüzülerek yapılan kelle, söğüş ya da çorba olarak tüketilir. 

İŞKEMBE ÇORBASI NASIL YAPILIR?

MALZEMELER

1 kilo temizlenmiş dana işkembe
Yeteri kadar su
Yeteri kadar tuz
Terbiyesi İçin
1 küçük kase yoğurt
1 tane yumurta sarısı
1 adet limon suyu
3 çorba kaşığı üzüm sirkesi
3 çorba kaşığı un

Sosu İçin;

2 çorba kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı kadar kırmızı toz biber

YAPILIŞI

Önceden iyice temizlenmiş 1 kilo işkembeyi bol suda iyice temizleyin.

Ardından işkembeyi tencereye koyun.

Üzerine iki parmak aşacak kadar ılık su, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çay bardağı sirke ilave edin ve tencerenin kapağını kapatmadan kaynatmaya başlayın.

Çünkü işkembe suyunu aldıkça köpürecektir. 

Köpükleri bir kaşık yardımıyla alın.

Kaynayan işkembenin suyunu süzerek dökelim.

Ardından yeniden ılık su ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edin.

Daha sonra tencerenin kapağını kapatın ve 30-35 dakika yumuşayana kadar pişirin. 

Haşlanan işkembeleri haşlama suyundan çıkarın.

Bir tahta üzerinde küçük parçalara ayırın. Küçük kare şeklinde doğrayın.

Ardında tekrar tencereye ilave edip kaynatın.

Terbiyesi için, bir kasede 1 yumurta sarısı, 1 küçük kase yoğurt, 3 çorba kaşığı un, yarım çay kaşığı su ekleyip iyice karıştırın.

Bu karışımı tencereye ilave edin, ardında 6,7 diş dövülmüş sarımsak ilave edin ve 15-20 dakika kaynatın. 

Bir yandan küçük bir tavada tereyağını eritin, eriyen tereyağı kırmızı toz biber ekleyin ve karıştırın.

Tereyağlı sosu tencereye ilave ettikten sonra limon suyu, sirke ile sıcak servis edin. 

Afiyet olsun...

BİR YORUM YAPIN 0