Diyarbakır'ın en gözde yemekleri arasında yer alan perde ciğeri, kış aylarında günün her saatinde afiyet tüketiliyor. İç yağına sarılarak pişirilenperde ciğeri nasıl yapılır tüm detaylarıyla beraber araştırdık. Bol soğan salatası, yeşillikle servis edilen ciğer kebabının tarifi haberimizin detaylarında...

Diyarbakır'ın zengin yemek kültürünün başında gelen ciğer kebabı, damak tadına düşkün olanlardan yoğun ilgi görüyor. Diyarbakır'ın en önemli yemeklerinden ciğer kebabı, hem yöre insanı hem de kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerce sabah, öğle ve akşam, günün her saati 7'den 70'e herkes tarafından tüketiliyor.  5 dakika pişirilen, daha sonra iç yağına sarmalanarak 10 dakika daha ateşte pişirilerek perde ciğere dönüşen lezzet, hazırlanması zahmetli olması nedeniyle sipariş üzerine yapılıyor. 

İLİŞKİLİ HABEREn kolay Arnavut ciğeri nasıl yapılır? Arnavut ciğeri yapmanın püf noktaları

Tarihi Sur ilçesindeki yaklaşık 30 yıllık ciğer ustası İsmail Kaplan (52), AA muhabirine yaptığı açıklamada, perde ciğerini, çırak olarak yanında çalıştığı ustasından öğrendiğini söyledi. Perde ciğerin yapımının ciğer kebaba göre daha zahmetli olduğunu dile getiren Kaplan, ciğer ustalarının çoğunun bu zahmeti göze alamadığını aktardı.

Perde ciğerin kentte yaklaşık 40 yıl önce daha çok hazırlandığını aktaran Kaplan, "Müşterilerin talebi üzerine bu kebabı yapıyorum. Şu an çoğu yerde yapılmadığı için yeni nesil bu tadı bilmiyor" dedi.

İLİŞKİLİ HABEREdirne tava ciğeri nasıl yapılır? En kolay tava ciğeri yapmanın püf noktaları

CİĞER KEBABI TARİFİ:

MALZEMELER

Yarım kilo dana ciğeri
Tuz
Kuru nane
Kimyon
Bir baş sarımsak
Yarım su bardağı zeytinyağı
Pul biber
Kebap şişi

Ciğer kebabı tarifi

İLİŞKİLİ HABERCiğer nasıl saklanır? Ciğeri saklamanın yöntemleri...

YAPILIŞI

Dana ciğerini şişe sıralayacak şekilde doğrayın.

Arından derin bir kabın içerisine baharatları ekleyerek süzülmüş ciğerlerle harmanlayın.

Harmanlanan ciğerleri şişe dizerek mangalda kızarana kadar pişirin.

Afiyet olsun...

BİR YORUM YAPIN 1

kebapçı 3 yıl önce

Perde nerede? Ciğerleri şişe dizer sonra 4-5 şişi bir iç zarına sıkıca sararsın. İç zarını közde ateşde ağırca pişirirsin.İç zarı tamamen kızarıp nar gibi bir renk alınca içindeki ciğerlerde pişmiş demektirç Bu suretle ciğerler iç zarının yağıyla lezzetlenen ciğerler de kurumadan kebap olur. Doğrusu budur.

Toplam 6 beğeni