En kolay mumbar dolması nasıl yapılır? Güveçte kibe-mumbar dolması tarifi

Doğu Anadolu kültüründe sofralardan eksik olmayan mumbar herkes tarafından merak edilir. Genellikle kokusu nedeniyle herkes tarafından çok sevilmese de düşkünleri vardır. Mumbarı evinizde pişirmek istiyorsanız hazırladığımız tarife göz atabilirsiniz. Diyarbakırlı Aliye Bulak'ın özel kibe-mumbar tarifi haberin detayında:

Mumbar, bazı bölgelere göre adı bumbar olarak bilinen bir yemek ismidir. Koyunun kalın bağırsaklarının iç harç ile doldurulmasıyla yapılan mumbar, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinin büyük çoğunluğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nin bazı illerinde yapılmaktadır. Bir dolma çeşidi olan mumbar, sakatat denildiğinde ilk akla gelen lezzetlerdendir. Ancak bu tamamen farklı bir lezzet, Diyarbakır yöresine ait olan güveçte mumbar dolmasını sizler için Diyarbakırlı Aliye Bulak'tan aldık. İşte detayları:

Yöresel içli köfte tarifleri! En farklı içli köfte nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir?İLİŞKİLİ HABERYöresel içli köfte tarifleri! En farklı içli köfte nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir?

MUMBAR DOLMASI TARİFİ:

MALZEMELER

1 Çömlek (Güveç)
1 bağ mumbar (bağırsak)
1 kibe (işkembe)
500 gram yağsız kıyma
3 bardak pirinç
2 kaşık domates salçası
1 kaşık biber salçası
1 bardak sıvı yağ
1 bardak su
pulbiber
nane
karabiber
tuz

En kolay içli köfte nasıl yapılır? Dağılmayan haşlama ve kızartma içli köfte tarifiİLİŞKİLİ HABEREn kolay içli köfte nasıl yapılır? Dağılmayan haşlama ve kızartma içli köfte tarifi

  • NOT: Öncelikle mumbar iç-dış yapılarak temizlenir. Daha sonra mumbar ve kibe temizlenerek sirkeli suda 2 gün bekletilir. 3 bardak pirinç ayıklanır ve yıkanır.

İç harcı;

500 gram yağsız kıyma,3 bardak pirinç, 2 kaşık domates salçası, 1 kaşık biber salçası,1 bardak sıvıyağ,1 bardak su, pul biber, karabiber, nane, tuz malzemeler karıştırılıp elle yoğurulur. Bir bardak su eklenerek yoğurulmaya devam edilir. 

Sonra temizlenmiş mumbarlar ucu ters kıvrılı. Dış kısmı içe getirilerek malzeme eklenir. Yıkanmış Kibeler ise parçalara ayrılır. İplikle dikilir kese şekline gelen kibe harcla doldurulur. 

Dağınık bir halde güvece yerleştirilir. Hafif üstüne geçecek şeklinde su doldurulur. 2 saat boyunca orta ateşte pişirilir. 

Afiyet olsun...

Epilatör nedir? Epilatör makinesi nasıl kullanılır? Epilatör kullanırken dikkat!

İLİŞKİLİ HABER

Epilatör nedir? Epilatör makinesi nasıl kullanılır? Epilatör kullanırken dikkat!
Sodalı ayran içmenin faydaları neler? Soda ayran mideye iyi gelir mi?

İLİŞKİLİ HABER

Sodalı ayran içmenin faydaları neler? Soda ayran mideye iyi gelir mi?

BİR YORUM YAPIN 0