Sardalya tuzlama nasıl yapılır? Çanakkale'nin meşhur sardalya tuzlama tarifi

Çanakkale bölgesinde oldukça meşhur olan sardalya balığının aylar süren bir emekle hazırlanmasıyla ortaya çıkan sardalya tuzlama, Çanakkale’ye yolu düşenlerin muhakkak denemesi gereken tatlardan biri. Peki evde sardalya tuzlama nasıl yapılır ve sardalya tuzlama tarifinin püf noktaları neler? İşte tarifi:

Her zaman yaptığınız klasik balık tariflerinin dışına çıkmak ve sıra dışı bir yemek deneyimi oluşturmak isterseniz  sardalya iyi bir tercih olacaktır. Diğer balık türleri kadar fazla bilinmese de yararlı ve ilginç bir tür olan sardalyayı yakından tanıyınca tadı ve özellikleri mutlaka hoşunuza gidecektir. Kendine özgü rengi ve görünümü ile dikkat çeken sardalya balığı, lezzetli balık yemeklerinin başrol oyuncusu olmak için idealdir. Ülkemizdeki en popüler balık türlerinden biri olan hamsi ile benzerlik taşımasıyla ön plana çıkar. Sardalya balığının faydaları ve nefisliği hakkında daha fazla bilgi sahibi oldukça bağımlısı haline gelebilirsiniz. Sardalya balığından hazırlanan tuzlama tarifi Çanakkale'nin en meşhur lezzetlerinden. Yapımı biraz uğraştırıcı olsa da damaklarda iz bırakacak sardalya tuzlamanın tarifi bugünkü yazımızda. 

Sardalya balığı nasıl temizlenir? Sardalya balığının taze olduğu nasıl anlaşılırİLİŞKİLİ HABERSardalya balığı nasıl temizlenir? Sardalya balığının taze olduğu nasıl anlaşılır

SARDALYA TUZLAMA TARİFİ:

Sardalyaları yıkayıp pullarını bıçak kullanmadan dikkatlice ayıklayın. Ensesinden tutup kafalarını kopararak karınlarını temizleyin. Temizlenmiş balıkları iyice yıkayın ve kılçıklarını ayıklayıp iki parça fileto haline getirip kapatın.

Tuzlama yapacağınız miktara bağlı olarak bir teneke veya cam kavanoz temin edin. Kabın dibine yaklaşık bir santim kalınlığında tuz yayın. Tuzun üzerine kapatılmış filetoları bir ters bir yüz olarak dizin. Üzerlerini tuz ile örtün ve tekrar filetoları bir ters bir düz dizip üzerlerini tuzla örtün.

Sardalya balığı nasıl pişirilir? En kolay sardalya balığı tarifiİLİŞKİLİ HABERSardalya balığı nasıl pişirilir? En kolay sardalya balığı tarifi

Balıklar bitinceye kadar bu işlemi tekrarlayın.

Son olarak üstüne bir tabak veya tahta koyup onun üzerine de ağırlık (örneğin temiz bir taş) koyun. Filetolar, eğer buzdolabında saklanacaksa 1 haftada hazır olur.

Servis yapmadan önce tuzlamaları yıkayın ve iki saat elma sirkesinde bekletin. Üzerine zeytinyağı limon sıkın.

Afiyet olsun...

BİR YORUM YAPIN 0