Çok lezzetli ve yağlı bir balık olan sardalya dünya mutfaklarında çok önemli yeri olan balıklar arasında yer alıyor. Özellikle ızgara sardalya lezzetiyle dünyada bazı bölgelerde sardalya festivalleri düzenleniyor. Ülkemizde daha çok balık avlarken kullanılan sardalya nasıl temizlenir, sardalya balığının taze olup olmadığı nasıl anlaşılır? Detaylar haberimizde:

Kanda kolesterolü düzenleyici etkisi olan balıklar, cildi gençleştirici özelliği gibi insan vücuduna birçok yararı bulunuyor. Açık yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlayan bir etkiye mevcuttur. Ayrıca sardalya, antioksidan içerdiği için koronavirüsle savaştığımız şu sıralarda yenilmesi önerilen lezzetli bir balıktır. Antioksidan, vücutta üretilen veya gıdalardan sağlanan ve hücre hasarlarını önleyen bileşiklerdir. Oldukça değerli olan sardalya balığını temizlemenin belli başlı yöntemleri vardır. Peki, sardalya balığını temizlerken nelere dikkat edilmelidir? Yapısında kalsiyum, fosfor, potasyum, selenyum ve magnezyum mineralleri yüksek miktarda bulunan uskumruyu ayıklarken nelere dikkat edilmelidir? Sardalya nasıl ayıklanır? İşte, Sardalya ayıklamanın pratik önerileri...

İLİŞKİLİ HABERSardalya tuzlama nasıl yapılır? Çanakkale'nin meşhur sardalya tuzlama tarifi

SARDALYA BALIĞI NASIL TEMİZLENİR?

  • Sardalya balıklarını hazırlama evresine geçene kadar buz üstünde bekletebilirsiniz. Böylelikle sardalyalar daha taze ve diri kalmalarını sağlayabilirsiniz.
  • Sardalyayı ayıklamaya geçmeden önce kesme tahtasını hazırlayın. Daha sonra sardalyaları kesme tahtasına teker teker alarak temizleme işlemine geçebilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABERSardalya balığı nasıl pişirilir? En kolay sardalya balığı tarifi

  • Sardalyanın kuyruğundan tutup ve küçük keskin bir bıçak yardımıyla pullarını kuyruk tarafından kazımaya başlayın.

Sardalya diğer pullu balıklar gibi pulları kazınarak temizlenir. Sardalya etleri yumuşak pulları hemen dağılan ve kılçıkları ince bir balık olduğu için yavaş yavaş pullarının kazıma işlemini yapmak gerekiyor. Sardalyaların pullarını güzelce temizledikten sonra  kafalarını kopartıp içini temizleme işlemini geçebilirsiniz. Sardalyaların içini de temizledikten sonra da kılçığını da çıkarmayı unutmayın. Doğru pişirmek için önce doğru temizlemek gerekir. 

İstediğiniz pişirme yöntemine göre balığınızı fileto ya da diğer türlü kesebilirsiniz. En çok yapmak istediğiniz yemek için sardalya balığı hazır.

İşte bu kadar...

İLİŞKİLİ HABER

Sardalya balığının faydaları nedir? Sardalya ruhsal hastalıkların yaşanma riskini azaltır!

İLİŞKİLİ HABER

En kolay aspiratör nasıl temizlenir? Aspiratör filtresi temizleme yöntemleri

BİR YORUM YAPIN 0