Malzeme olarak kıyma haline getirilen öküz ve dana etleriylere bunlara ilave edilen ekmek ve sarımsak kullanılan Akçaabat köfte son günlerde çok aratılıyor. Peki, Akçaabat köfte nasıl yapılır? İşte, adım adım Akçaabat köfte tarifi…

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Akçaabat köfte Türk mutfağında bir köfte çeşididir. 1930 lu yıllarda Trabzon'un Akçaabat ilçesinde Akçaabatlı lokantacılar tarafından yapılmıştır. Malzeme olarak kıyma haline getirilen öküz ve dana etleriyle bunlara ilave edilen ekmek ve sarımsak kullanılmıştır.  2009 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Akçaabat yöresine ait olduğu tespit edilerek, coğrafi işaret tescili verilmiş ve 22 Temmuz 2009 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanmıştır. Akçaabat köftenin yapımında malzeme olarak kıyma haline getirilen öküz ve dana etleriyle bunlara ilave edilen ekmek ve sarımsak kullanılmıştır. Özenle yoğrulan bu karışım, belirli büyüklüklerde oval hale getirilip, ızgaralı ocaklarda pişirilmiş ve insanların damak zevkine sunulmuştur. Öncelikle bölgeye tanıtımı yapılan Akçaabat köftesi o günden bu güne tüm dünyaya tanıtılmıştır. Akçaabat köftesinde hayvanın ön kol eti, kaburga eti, işkembe yağı ve böbrek yağı kullanılır.

  • Akçaabat köftesi'nin en önemli özelliklerinden biri odun kömürüyle çalışan ocaklarda pişirilmesidir. Ocak belirli sıcaklığa ulaştıktan sonra ızgarası tel fırça ile silinir. Ardından böbrek yağı ile temizlenir. Ve sıra halinde köfteler ızgaraya dizilir.
  • Akçaabat köftesi, piyaz, kızarmış biber, kızarmış domates, yöresel ekmek ile yenilir. İçecek olarak ayran tercih edilir.

İLİŞKİLİ HABERHasanpaşa köfte nasıl yapılır? En kolay Hasanpaşa köfte tarifi

AKÇAABAT KÖFTE TARİFİ:

MALZEMELER

2 kg Dana Kıyma (Kaburga, kol ve gerdan kısmından)
340 gram ekmek içi (Kıyma ile birlikte çekilecek)
5 Diş sarımsak
2 Tatlı Kaşığı Tuz

YAPILIŞI

Kasaptan kaburga, kol ve gerdan kısmından hazırlanan 2 kg dana eti alıyoruz.

Ancak mutlaka kıyma haline getirilirken yaklaşık 340 gr ekmekle beraber kıyma makinesinden geçiriyoruz. 5 diş sarımsak rendeliyor, tuz ekliyoruz ve iyice özdeşleşene kadar yoğuruyoruz.

İLİŞKİLİ HABERİnegöl köfte nedir ve İnegöl köftesi nasıl yapılır? İnegöl köftenin püf noktaları

İLİŞKİLİ HABEROrjinal kadınbudu köfte nasıl yapılır? Kadınbudu köfte yapmanın püf noktaları

Elde yuvarlak şekil veriyor ve hazırlanan mangalda kızartıyoruz.

Yanına domates ve biber közlendikten sonra Akçaabat Köftemiz servise hazır hale geliyor.

Afiyet olsun...

BİR YORUM YAPIN 0