Taban simidi nedir ve nasıl yapılır? Manisa usulü taban simidinin püf noktaları

Manisa'ya özgü olan ve ramazan ayı ile bütünleşen taban simidi, bu sene de sahur sofralarının vazgeçilmezi oldu. Manisa’nın geleneksel lezzetlerinden olan taban simiti susatmadığı için ramazanda tüketiliyor. Taban simiti nasıl yapılır? İşte detaylar…

Manisa'da yetişen nohutlardan doğal yolla elde edilen mayayla yapılan ve bu özelliğiyle benzerlerinden ayrılan taban simidinin üretimi ramazanda artıyor. İsmini yassı yapısından alan "taban simidi", kentteki fırınlarda un, su, nohut mayası, pekmez ve susamdan imal ediliyor. Sahur vaktine kadar önceki yıllarda sokaklarda satılan simit, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında bu yıl yalnızca fırınlardan alınabiliyor. Nohut mayasının verdiği tatlımsı tadıyla çocuklarca da çok sevilen simit, sahurlarda Manisalıların sofralarını süslüyor.

Nohut mayası nedir ve nasıl yapılır? Nohut mayası ne işe yarar?İLİŞKİLİ HABERNohut mayası nedir ve nasıl yapılır? Nohut mayası ne işe yarar?

TABAN SİMİDİ

TABAN SİMİDİ

Taban simidinin kentte bir ramazan geleneği olduğunu dile getiren Gültekin, bunu fırıncılar olarak yaşatmaya çalıştıklarını söyledi. Gültekin, taban simidinin en önemli özelliğinin nohut mayası kullanılması olduğunu, mayayı Manisa'da yetişen nohutlardan doğal yolla ürettiklerini ifade etti.

Akhisar simit ekmeği nasıl yapılır? Meşhur olan Akhisar simidinin püf noktalarıİLİŞKİLİ HABERAkhisar simit ekmeği nasıl yapılır? Meşhur olan Akhisar simidinin püf noktaları

SİMİT YAPIMI

SİMİT YAPIMI

TABAN SİMİDİ TARİFİ:

Aslan, taban simitinin yapılışını da şöyle anlattı: "Doğal mayadan yapılıyor. İçinde tuz ve şeker yok. Önce nohut mayası su ile kaynatılıyor, ardından nohutları kırıyoruz. Bir cam şişenin içerisinde 24 saat boyunca bekletiyoruz.

Ardından hamur haline getiriyoruz. Daha sonra suda 1 dakika kaynatıp, susamladıktan sonra fırına veriyoruz. 15 dakika pişirdikten sonra satışa hazır hale geliyor.

taban simidi yapımı

taban simidi yapımı

Taban simidi, hamurunda nohut olduğu, tuz ve şeker kullanılmadığı için susatmaz. Ramazan ayınında tercih edilmesinin sebebi de bu" diye konuştu. 45 gramlık taban simitlerinin tanesi 1.5 liradan satılıyor.

Afiyet olsun...

Göbek eriten kür: Soda-Ayran-Limon kürü nasıl yapılır? Soda limon ve ayran kürü zayıflatır mı?

İLİŞKİLİ HABER

Göbek eriten kür: Soda-Ayran-Limon kürü nasıl yapılır? Soda limon ve ayran kürü zayıflatır mı?
Ramazanda mide hastaları ne yapmalı? Ramazanda mide hastaları neler tüketmeli?

İLİŞKİLİ HABER

Ramazanda mide hastaları ne yapmalı? Ramazanda mide hastaları neler tüketmeli?

ETİKETLER

BİR YORUM YAPIN 0