Bebekleri tuzla yıkamak zararlı mı?

15 Nisan 2019, 07:00
Bebekleri tuzla yıkamak zararlı mı?

Eski dönemlerden beri sıklıkla uygulanan adetlerden biri de bebeğin tuzlanmasıdır. Ancak, siz siz olun sakın bebeğinizi tuzlamayın! Aksi takdirde bebeğiniz zarar görebilir. Peki bebekleri tuzlamak neden zararlı? Bebeklere banyo nasıl yaptırılmalı?

Kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek geçmişten günümüze kadar uzanan ancak bebekler için sakıncalı bir durum olan 'yeni doğan tuzlaması' özellikle de Anadolu'da hala uygulanıyor. Bebeğin kırkı çıktıktan sonra kırk banyosunda ya da ilk banyosunda uygulanana tuzlama işlemindeki asıl amaç, terinin kokmasını önlemek. Doğumun hemen sonrasında tuzlanarak yıkanan bebeğin bir daha asla ter kokmayacağına inanılır.

Halbuki bebeklerin cildi biz yetişkinlere göre çok daha hassas olduğu için cildin tuzu emmesiyle sonuçlanan bebeklerde beyin kanaması görülebilmekte hatta sırf bu adetten dolayı bebekler ölüme kadar gidebilmektedir.

bebeklere banyo nasıl yaptırılır

Ter kokusunun gitmesi için tuzlu suda yıkama gibi yanlış yöntemler yerine pamuğu çok hafif tuzlu su ile koltuk altlarına doğru silin. Silerken cilde fazla temas etmesine kesinlikle izin vermemeniz gerekir. Bu bebeğin hassas cildini tahriş edebilir.

Bebeğinizin kokmaması için ev ısısı bebeğe uyacak koşullarda iki günde bir banyo yapılmalı ve bebek mümkün oldukça temiz olmalıdır. Ter bezlerinin kokmasındaki ana sebep ise sağlıksız ve yanlış beslenme sonrası ortaya çıkar. Bu nedenle mümkün oldukça bebek ilk 6 ay kadar anne sütü ile beslenmeli ve ek gıdalar için acele edilmemelidir.Sağlıklı bir bebek yetiştirmek için bebeğinize zarar veren her şeyden kaçının. En önemlisi doğruluğu olmayan ve kanıtlanmayan sözler ile hareket etmemek olacaktır. Bu bebeğin dengesini altüst eder.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
3 Yorum Var
 • TÜRKEM 4 ay önce Şikayet Et
  Biz TÜRKLER ÖLSEKDE VAZGECMEYİZ TÖREDEN
  Cevapla
 • aydin güven 4 ay önce Şikayet Et
  yuz yillardir turkler cocuklarini tuzluyor vede kesinlikle ağir ter kokmuyor ,hic beyin kanamasi geciren olmadi çok saçma haber
  Cevapla
 • kul ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  Turşu yapar gibi değil Mübarek az bir tuz atılır. denize giren bebekler gibi düşünün
  Cevapla