Kış bahçesi bakımı

11 Şubat 2019, 07:39
Kış bahçesi bakımı

Kış bahçelerinin en belirgin özelliği kışın bakıma farklı bir ihtiyaç duydukları özellik olabilir. Kurumaya ve yağışa dayanaklı olmasını sağlamak için yapılması gereken belli başlı yöntemleri sizler için derledik.

Kış aylarında aşırı yağış nedeniyle yabani otlar gitgide büyür. Bu nedenle bahçenizi düzenli olarak temizlemeniz gerekebilir. Yabani otlar bahçedeki tüm bitkilerin vitaminlerini emer ve besinlerinden yararlanarak şekillerde bozukluk yaratabilir. Zamanla bahçenizin canlılığını kaybetmemesi için bazı pratik bakım önerilerini sizlerle paylaşıyoruz. Kış bahçesi bakımı nasıl yapılır? En ideal kış bahçesi bakımı nasıl olmalıdır?

Kış bahçesi bakımı

KIŞ BAHÇESİ BAKIMI NASIL YAPILIR?

- Kış aylarında yaz aylarına oranla sulamayı azaltmanız gerekir. Bitkinin su ihtiyacına dikkat ederek sulama yapınız. Sadece çatıda veya kapalı ortamlarda kalan saksı bitkilerinin sulamalarını düzenli bir şekilde yapmaya özen gösteriniz.

- Kış ayları tüm bitkilerin dinlenme ayıdır. Bu  nedenle gübreleme yapmanız onlara yarardan çok zarar verebilir. Ancak orta boylu bitkilerde ocak – şubat ayı arasında sağlamlığını arttırmak için gübre verilebilir.

Kış aylarında bitkiler ve böcekler dinlenme sürecinde olması nedeniyle ilaçlama yapılmamalıdır. Ancak baharda oluşabilecek hastalıklara karşı önlem almak için yaprak döken ağaçlara ilaçlama yapabilirsiniz.

Aralık ve Ocak aylarında tüm bitkiler uykuda olduğu için budama yapılması önerilir. Ancak; kamelya, açelya,yaprak döken manolya ve benzeri (orman gülleri) gibi mart ayında çiçeklenen çiçekleri budamanız sakıncalı olabilir.

- Yaz kış beslenebilen kaktüsler için yapmanız gereken önemli bir yöntem ise karanlık ortam yerine ışıklı yerde tutulması gerekir. Çok fazla suya ihtiyaç duymaz onun yerine damlama yöntemi ile sulama yapılır. Toprağın bolca havalandırılması gerekir. Radyasyon yayan cihazların yanına kaktüs çiçeği koyarsınız ortamı kötü ışınlardan koruma özelliğine sahiptir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • vatansever 4 ay önce Şikayet Et
    dogal akupunktur
    Cevapla