İşkembe nasıl temizlenir? Püf noktaları nelerdir?

11 Ağustos 2019, 09:12
İşkembe nasıl temizlenir? Püf noktaları nelerdir?

Sağlığa oldukça yararlı olan işkembe, kemikleri güçlendirir. Her insanda kemik erimesi problemi belli yaştan sonra ortaya çıkmaktadır. Kemik erimesine engel olmak için kolajen takviyesi almak gerekmektedir. İşkembe en ideal kolajen takviye seçeneğidir. Peki, işkembe nasıl temizlenir? İşte, en pratik işkembe temizliği ve ayrıntıları...

İşkembe, sığır midesinin astar bölgesidir. İşkembe beyin ile karşılaştırıldığında düşük protein, yağ, demir ve folat içermektedir. Her mevsim tüketilen işkembeyi pişirmek temizliği kadar meşakkatli olabilir. Ancak temizliğine oldukça ehemmiyet verilmelidir. İşkembe vücudun temel ihtiyaçları olan fosfor, kalsiyum, çinko gibi minerallerle, yüksek oranda B12 vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirerek, özellikle grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltır. Hastalık seyri boyunca tüketilen işkembe çorbası da yine güçlendirici bir etki yaparak daha çabuk tedavi olunmasını sağlamaktadır. Yemeğinin lezzetli olmasını istemek kadar sağlıklı beslenmeyi istemek de önem arz etmelidir. Peki, işkembe nasıl temizlenmelidir? Pratik işkembe temizliği nasıl yapılmalıdır? İşte, yanıtlar...

 işkembe nasıl temizlenmelidir?

İŞKEMBE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

-  İşkembede bulunan tüm yağları ve işkembe olmayan her şeyi kesiniz ve ayırınız. Geriye kalan işkembeleri kaya tuzu ile ovalayınız ve sirke ile durulayınız.

işkembe temizliği nasıl yapılmalıdır?

- Tüm pislikleri gidene kadar kaya tuzu ve sirke işlemini tekrarlayınız. Ardından işkembe yüzeyinin tamamını keskin bir bıçakla kazıdıktan sonra işkembeyi son adımda yıkayınız.

 - Petek sığır işkembe için; iyice yıkadıktan sonra 1 saat boyunca bir bardak taze suya batırdıktan sonra durulayınız.

petek işkembe

Büyük bir tencereye su doldurduktan sonra işkembeyi ilave ederek ve kaynatınız. Sonra işkembeleri çıkartıp durulayınız. Tencereye temiz suyla doldurduktan sonra aynı işlemi tekrar uygulayınız.

4 saat veya daha fazla işkembe yumuşayana kadar pişiriniz. Bir süzgeç içinde süzdükten sonra soğumaya bırakınız. İşkembe içindeki kalan yağları kestikten sonra işkembeleri sivri bir bıçakla kısa şeritler halinde kesiniz.

işkembe nasıl temizlenir

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar