Evlilik ve kader ilişkisi ile ilgili en çok merak edilen konu; kişinin evleneceği kimsenin kaderinde yazılı kişi ile mi yoksa kendi tercihi sonucunda seçeceği adayla mı evlendiğidir. Dini inançlarımızda 'ibadetin özü' olarak tanımlanan dua ederek kader değiştirilebilir mi? Evlilik ve kader ilişkisi nasıldır, Evleneceğimiz kişi ve zaman belli midir? Evlilikte kader çizgisi...

Kaderin bilinmeyen sırlarına dair en çok merak edilen konulardan birisi de evlilikteki eş seçiminin kader ile bir bağlantısının olup olmadığıdır. Gündelik yaşantı içerisinde en çok kafa karıştırılan konulardan biri olan kader ve evlilik, bekar kimselerin evlilik hayatlarında yanlarında olacak hayat arkadaşlarının kendi tercihleriyle mi yoksa kaderinde yazılı olan kişilerle mi birleşecekleri düşüncesi hemen hemen herkesin en az bir kere bile olsa aklından geçirdiği bir konudur. Bu konuyla ilgili evliliğin Allah (c.c) tarafından kader olarak belirlendiği görüşünün yanı sıra kendi irademizle tercih edip evlendiğimiz kişilerin de aslında kaderin bir parçasının olup olmadığı sık sık gündeme gelen sorulardandır. Yine kader ilişkisine bağlı olarak dua etmenin hayatımızdaki rolüne sizler için haberimizde değindik.

İLİŞKİLİ HABERİdeal evlilik yaşı kaçtır? Evlilikte yaş farkı önemli mi?

Evlilik kader midir

'Evlililik kader midir?' konusunu incelemek için ilk önce kaderin ne olduğunu bilmekte fayda var. Günümüzde 'kader' olarak nitelendirdiğimiz kavram, tüm olayların yaşanmadan önce ve değişmeyecek şekilde Allah (c.c) tarafından düzenlendiğine inanılan ve bilinen bir takdirdir. Kaderin hükmünü veren ise yalnızca Allahtır. Allah (cc.), kulu üzerinde belirlemiş olduğu alın yazısını yani kaderini istediği zaman değiştirebilir, ancak zorlayıcı değildir. Burada belirleyici öge insandır. Mesela evlilik görüşmelerinde seçilecek olan eş 'İnsanın tercihiyle' beraber şekillenir.

İLİŞKİLİ HABERDini ölçütlere göre eş seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Evlilikte eş seçimi

Eş tercihine yönelik önünüzde birkaç tane isim varsa ve bu isimlerden örneğin güzel ahlaklı olanı ya da parası çok olanı tercih edecek olursanız, sizin kaderinizdeki kişide o kişi olacaktır. Eş adayı olarak hayatınızı alacağınız bireyi kendiniz tercih ettiğinizden dolayı sorumluluğu da size ait olmuş olacaktır. Hayırlı birisini tercih etmek ya da öncelik vermek kaderinizi güzelleştirirken, kötü ve size zarar verecek insanı tercih etmekte kaderinizin olumsuz yönde şekillendirmenize sebep olur.

Dolayısıyla kişi kendi kaderinden mesuldür. Evlilikte eş seçimi yaparken dini inancımızdaki kriterlere göre ve anne babanın rızasını alan bir kişiyi aday belirlemek sizin için en doğrusu olacaktır.

EVLİLİK VE KADER NEDİR? EVLİLİKTE KADER İLİŞKİSİ...

Evleneceğimiz kişi belli mi

Bekar kimselerin kendileri için seçecekleri eş adayının aslında kaderinde yazılı olan kişi ile mi yoksa kişinin şahsi tercihiyle mi alakalı olduğu pek çok kişinin kafasındaki soru işaretlerindendir. Gündelik yaşamda da olduğu gibi evliliğinde kader üzerine kurulu olduğunu, ancak kişinin tercihi ile kaderini şekillendirebileceği biliniyor.

Buradan çıkaracağımız sonuç ise, karşınıza ne kadar kötü insanlar çıkarsa çıksın bunu yalnızca Allah'tan dileyerek o kişinden korunmak ve hayatında yer edinmemesini istemek ile kader değişebilir. Tıpkı "Sadaka belâyı def eder ve ömrü uzatır."(bk. Heysemi, Mecmaü’z-Zevaid, III/63) hadis-i şerifinden yola çıkılarak Müslüman kişilerin akıllarında şöyle bir soru işareti kalabilir; ''Herkesin ömrü belliyse sadaka nasıl ömrü uzatabilir?''

Allah (c.c) kulları için belirli bir ömür ihsan eder ve isterse verilen bu sadakaya karşılık daha önce belirlediği ömrü uzatmaya vesile eder. Dolayısıyla ömrü uzatan sadaka değil yalnızca Allahtır, buradaki sadakanın işlevi ise yalnızca bir vesiledir.

Evlilik ve kader ilişkisi de tıpkı böyledir. Edilen samimi ve içten dualar sayesinde kişinin kaderi değişebilir. Değişmeyen kişilerde ise Allah (c.c) bu durumu bir imtihan olarak kuluna sunabilir.

Allah (c.c)'un kulunun duasının karşılığını dünyada değilde ahirette görmesini de sağlayabilir. Bu nedenle evliliğinde kulun imtihanı olabileceği unutulmamalıdır.

DUA ETMEK KADERİ DEĞİŞTİRİR Mİ? DUANIN İNSAN ÜZERİNDEKİ ETKİSİ...

İLİŞKİLİ HABERDinimizde boşanmanın yeri! Boşanmak günah mı? İslamiyette boşanmanın hükmü

''Dua, o ibadetin (özüdür) ta kendisidir.'' hadis-i şerifinden anlaşılacağı üzere ibadetin aslı duada gizlidir. Rahmet kapılarının açıldığı dua vaktinde, Allah (c.c)'ya korku ve ümit içerisinde samimi bir şekilde yalvararak dua etmek en güzelidir. Kuran-ı Kerim'in pek çok yerinde geçen 'dua' ibadetinin önemine Furkan Suresi'nin 77. ayetinde şöyle değiniliyor:

''De ki: ''Sizin duanız olmasaydı, Rabbim size ne diye değer versin?''

Allah (c.c), ısrarla kullarının hatalarından dönüp cehennemliklerden olmamaları için rahmet kapısının açık olduğunu belirtmiştir. Dinimize göre günah işlemenin yaratılış gereği olduğu kabul edilmiş ve bundan korunmak için bazı yolların izlenmesi gerektiğine Kuran-ı Kerimde ve hadis-i şeriflerde yer verilmiştir.

“Eğer siz günah işlemeseydiniz, Allah sizi helak eder ve yerinize, günah işleyip, peşinden tövbe eden kullar yaratırdı.” (Müslim, Tevbe, 9, 10, 11)

“De ki: “Ey çok günah işleyerek kendi öz canlarına kötülük etmede ileri giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah dilerse bütün günahları mağfiret eder. Çünkü O, çok affedicidir, merhamet ve ihsanı fazladır.” (Zümer, 39/53)

KADERİ DEĞİŞTİRMEK BİZİM ELİMİZDE Mİ?

Dua etmek kaderi değiştirir mi

Alın yazısı şeklinde de kullanılan 'Kader' kavramı, imanın şartlarından biri olup Allah (c.c)'un olmuş ve olacak her şeyi bilmesi olarak tanımlanır. Bu anlamda bakıldığı zaman kişinin kaderi belli ise dua etmenin ne gibi bir etkisinin olup olmadığı düşünülebilir. 'Benim kaderim zaten belli dua etmek neyi değiştirebilir?' tarzındaki akla oturmayan soru cümleleri şeytanın vesvesesi olabilir. Peygamber Efendimiz (SAV), bu konu hakkında şöyle buyuruyor:

''Kaderden sakınmak kaderi defetmez. Lakin salihlerin duası, nüzul etmiş ve edecek olan elem ve musibeti defetmeye ve kaldırmaya medar olur. İş böyle olunca ey Allah (c.c)'un kulları, dua ediniz.'' (Tirmizi, Deavat, 101; İbn Hanbel, Müsned, V/224)

Buradan da anlaşıldığı gibi kadere iman etmek dua etmeye engel değildir. Çünkü dua etmekte kaderin bir parçasıdır, duanın neden olduğu musibetin kalkması da kaderin sonucudur.

İLİŞKİLİ HABER

Balayı nedir, balayına ne zaman gidilir? Balayında ne yapılır? Muhteşem balayı tatili planlama

İLİŞKİLİ HABER

Düğün ve nişan için en güzel dış çekim pozları

İLİŞKİLİ HABER

İmam nikahı nasıl bozulur ve şahit gerekir mi? Dini nikahı bozan durumlar

İLİŞKİLİ HABER

Dinimize göre akraba evliliğinde kimler kimlerle evlenemez? Yakın akraba evliliği

BİR YORUM YAPIN 35

BAYAN 3 ay önce

kader diye bişeyler var inanıyorum kadri dua ile değişeceğine inanmıyorum çünkü önce Rüyamda görüyorum akabinde aynı gün içinde iyi veya kötü başıma geliyor. ve ben dua ile o kötülükleri gideremi yorum. onun dışında içimden bihis geçiyor o da.başıma geliyor. bitanesini anlatayım sabah saat.10.gibi çay yapıyorum. ve.milangazım çok az.yanİyo. başında dikeliyorum içimden .yanıcam diyorum ama önlemini alamıyorum yanıyorum..

Toplam 1 beğeni

serdar 6 ay önce

dua ile kader değişir, Anne baba ve diğer insanların senin için yaptığı dualar ile kader değişir sadaka ile kader değişir yapılan hayır işleri ile kader değişir kader yoldur arkadaşlar allah kaderi 1 tane yaratmaz kader (yollar) okadar cokturki sizin cüzi iradeniz her zaman kaderinizi (yolu) değiştirir. insanın özgür cüzi iradesi seçer, Allah yaratır sen seçersin kaderim böyleymiş ne yapalım diye bir şey yoktur eğer hayatında bir şeyler kötü gidiyorsa bu kaderden değil nefis ve iradenle alakalıdır birde kader içinde (sınav) için Allahın yarattığı hayr ve Şerler vardır bunlarda kaderin içindedir yolun içindedir.

Toplam 7 beğeni

bekar 11 ay önce

herkes dua ederek mi evleniyo dua ile kaderin değişeceği konusunu islamiyettin başlangıcından bu yana kimse tam olarak açıklayamadı yanlış mıyım bilmiyorum anlayan varsa helal olsun sadece düşünce kimsenin düşüncesini etkilemek istemem duanıza devam edin saygılarımla ama kader konusunda gizem var ALLAH a emanet

Toplam 9 beğeni

Şeyda beyaz 4 ay önce

Bence sen iyice araşritırmamışsın Risale i nurda beddiüzzaman Said nursi senin anlayacağın şekilde anlatmış bir iki defa okursan anlarsın

Toplam 0 beğeni

Elt 11 ay önce

Aynı şeyleri yaşadım sürekli bir git gel. Seviyorsun ama güvenmiyorsun. Her dönüş başka bir yara açıyor. Her ayrılış görmediğim başka bir yüz çıkardı karşıma. En sonunda yerime yenisini bulunca da her suç benim oldu. Bitmesi gerekiyorsa bitmeli. Kimse vaz geçilmez değil. Hele ki şu fani dünya da sevgi bile gerçekliğini yitirmiş durumda. Sizi merak etmeyen uzan süre aramayan biri sevmemiştir olsa olsa boşluk doldurma. Geri dönüşleri de sadece alışkanlık. Vaz geç yok say yeni yollar açılacaktır. Hayırlısını dilemek en güzeli

Toplam 5 beğeni

???? 11 ay önce

bir insan anne rahmine girmeden once kaderi yazilirmis dogdugu gunden olecegi gune kadar yasayacagi iyi ve kotu seyler onun icin bosuna kafanizi yormayin hersey yazilmis cizilmis bizde oynuyoruz hayat filminde bize verilen rolu bir sey daha soylemek isterim allah istemez ise agactaki yaprak bile kipirdamazmis gerisini siz dusunun artik...

Toplam 16 beğeni

Ayşem 4 ay önce

Allah geleceği gördüğü için gelecekte böyle olacağını bildiği için yazmıştır senin iradene bağlı

Toplam 0 beğeni

Bayankimse 10 ay önce

Allah azze ve Celle size irade vermiş iradenizle eşinizi seçersiniz ve evlendiğiniz vakit kaderiniz olur...

Toplam 2 beğeni

Osman 11 ay önce

Evlenmek evet kaderdir. Biz bir seçim yaparız doğru lakin yüce Rabbimiz bunu bildiği için bize ona göre bir eş yaratır ve zamanı, vakti gelince eşleri birbirlerine kavuşturur. Tövbe haşa Cenab-ı Hakkın bunu bilmemesi düşünülebilir mi ? Hz. Allah bizleri yarattığına göre demek ki bizleri de seçecek eşler var. Bizleri de aynı şekilde onlar için yarattı. Hz. Allah hiçbir şeyi sebepsiz yaratmaz. Rabbimiz ailelere evlatlarınızı evlendirin diyor ama insanoğlu gençleri türlü bahanelerle evlendirmemek için her şeyi yapıyor. Allah evlensinler durumları yoksa ben onları zengin ederim diye buyuruyor ama müslümanım diyen bu söze itimat etmeyip daha nasıl geciktiririm diye çabalıyor

Toplam 8 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun