Çocuklar ne zaman tek başına yatmalı?

18 Mart 2018, 07:28
Çocuklar ne zaman tek başına yatmalı?

Ebeveynsiz yatamayan çocukların kendi yatak odalarında yatmalarını sağlayacak olan önerileri sizler için derledik. İşte çocukları yatağa alıştıran öneriler...

Uzmanlar, her ne kadar çocuklara kendi yataklarında yatmaları için belirli bir yaş sınırı koymasa da en uygun zamanının çocuğun duygusal anlamda olgunlaştığı dönemin olduğunu belirtiyor. Peki, bu dönemde çocuğunuzu kendi yatağınızdan nasıl ayırırsınız? İşte çocukları kendi yataklarına yatmayı alıştıran yöntemler...

1- YER YATAĞI YAPMA

Başlangıç için oda değil de yatakları ayırmak iyi bir fikir olabilir. Ufak bir yer yatağı ya da uyku tulumunu yatak odanızda belli bir köşeye sererek, çocuğunuzda ufak alıştırmalar yapabilirsiniz.

2- YENİ BİR ÇOCUK ODASI

Çocuğunuzun kendisini odasına ait ve özel hissetmesi için zevki doğrultusunda bir dekor düzenleyebilirsiniz. Alınacak olan eşyalar, mutlaka çocuğun onayından geçmelidir.

3- KARANLIK KORKUSUNA ÇÖZÜM

Çocuğunuzun sizinle birlikte yatmak istemesinin nedeni karanlıktan korkması ise ona özel küçük bir gece lambası satın alabilirsiniz. Gece uyurken kapısında aralık bırakarak, dilediği zaman çağırabileceğini izah etmelisiniz.

4- PİJAMA PARTİLERİ

Çocuğunuzu kendi yatağına alıştırdıktan sonra ödül olarak pijama partisi yapmasına izin verebilirsiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
3 Yorum Var
 • Ateş 2 yıl önce Şikayet Et
  Severiz taklidi. Okucan kardesim çocuğa. 3 ihlas bi fatiha. Allah'ın izniyle yanlız yatar. Hep öyle yaptık.
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Pijama partisi ne ola ki .... Bi o eksikti sayenizde o da olur!!!
  Cevapla
 • Serdar 2 yıl önce Şikayet Et
  Haklısın kardeş. Ne saçma uygulama