Çocuklarda iştahsızlığa neden olan beslenme hataları nelerdir? Çocuklarda iştahsızlık sebepleri

Çocuklarda iştahsızlık birçok ebeveynin endişeli olduğu bir konudur. Çocuğun iştahsız olmasının altında çiğneme ve yutma güçlüğü, enfeksiyonlar, kalp yetmezliği, karaciğer rahatsızlıkları, emilim bozuklukları gibi fizyolojik bir problem yatmıyorsa basit beslenme hataları çocuklarda iştahsızlığa neden olabilir. Peki edir bu beslenme hataları? Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak konu hakkında bilgiler verdi.

İştahsızlık sorunu özellikle çocuklarda olduğunda anne babaları bir hayli telaşlandırmaktadır. Birçok hastalığın sebebi olabileceği gibi oldukça küçük bir problem de olabilen iştahsızlık sorunu ebeveynlerin nedenini en çok araştırdıkları konulardan biridir. Hastalıklar dışında iştahsızlığa sebep olan nedenler arasında en sık basit ama çocukları etkileyen beslenme problemleri yer almaktadır.

Çocuklarda iştahsızlık

Çocuklarda iştahsızlık

Çocuklarda iştahsızlık neden olur? İştahsızlık çocuklarda nasıl giderilir?İLİŞKİLİ HABERÇocuklarda iştahsızlık neden olur? İştahsızlık çocuklarda nasıl giderilir?

ÇOCUKLARDA İŞTAHSIZLIĞA NEDEN OLAN BESLENME HATALARI

  • Yanlış ara öğün zamanlaması

Çocuklarda ara öğün ve ana öğünün birbirine yakın olması iştahsızlığa neden olabilir. Çocuğun henüz acıkmadan masaya oturması öğündeki besin tüketimini azaltır. Bu nedenle iştahsız çocuklarda öğünler arasına en az 2-2,5 saat konulmalıdır ve çocuğun sürekli atıştırma halinde olmamasına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, ara öğünlerde tüketilen öğünün yoğunluğu da acıkma süresini etkileyebileceğinden hafif ara öğünler hazırlanmalıdır.

Çocuklarda iştahsızlığa neden olan beslenme hataları

Çocuklarda iştahsızlığa neden olan beslenme hataları

  • Fazla meyve ve süt tüketimi

Çocuklarda meyve ve süt sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası olsa da bu besinlerin aşırı tüketimi çocuğun diğer besinlere karşı iştahını azaltarak yetersiz beslenmesine neden olabilir. Meyve ve süt çocukların tüketmeyi sevdiği gıdalardan olduğundan tüketim miktarını kaçırabilirler ve ebeveynler de bu besinlerin sağlıklı olduğu gerekçesiyle porsiyon kontrolünü göz ardı edebilirler. 6-12 aylık çocuklarda günde 1 porsiyon, 12-24 aylık çocuklarda günde 2 porsiyon, ileri yaşlarda ise günde 2-3 porsiyon meyve yeterlidir. Çocuklarda süt tüketiminde ise günde 1-2 su bardağı süt geçilmemelidir.

Çocuklarda iştahsızlık neden olur

Çocuklarda iştahsızlık neden olur

İştahsız çocuğa nasıl yaklaşılmalı?İLİŞKİLİ HABERİştahsız çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

  • Hazır atıştırmalıklar

Cips, çikolata, bisküvi gibi hazır ve işlenmiş gıdalar yoğun miktarda yağ ve şeker içerir. Bu tarz atıştırmalıkların tüketimi çocuğun iştahını olumsuz etkiler. Çocuğunuza hazır atıştırmalıkları vermek yerine ev yapımı kek, kurabiye gibi sağlıklı alternatifler sunabilir ve porsiyonuna dikkat ederek ara öğünlerde verebilirsiniz.

Bu hatalar çocuklarda iştahsızlığa sebep oluyor

Bu hatalar çocuklarda iştahsızlığa sebep oluyor

  • Mide hacmini sıvıyla doldurmak

Çocukların mide hacimleri oldukça küçüktür. Yemekten hemen önce veya yemek sırasında su, meyve suyu, ayran gibi sıvı gıdaların tüketimi mide hacimlerinin önemli bir kısmını kaplayarak doygunluğa neden olur ve besin tüketimlerini azaltabilir. Bununla birlikte, iştahsız çocuklarda öğünlerdeki çorba tüketiminin en sona bırakılması da faydalı olabilir.

Çocuklarda iştahsızlık sebepleri

Çocuklarda iştahsızlık sebepleri

  • Açlık sinyallerine duyarsızlık

Yemek yemek istemeyen bir çocuğu zorla yedirmeye çalışmak çocuğun yemekten iyice uzaklaşmasına neden olabilir. "Kendini aç hissetmiyorsan devam etmeyebilirsin" deyin, onun açlık sinyallerine karşı duyarlı olduğunuzu gösterin ve geri çekilin. Evet, belki çocuğunuz o öğünde yeterli besin alamayacak ama kısa bir süre sonra acıktığında öğünde doymanın gerekliliğini keşfedecek ve kendi bedenini daha iyi dinlemeyi öğrenecek.

Çocuklarda iştahsızlık problemi

Çocuklarda iştahsızlık problemi

Bademli yıldız kurabiye nasıl yapılır? Ağızda dağılan nefis ve pratik bademli kurabiye tarifi

İLİŞKİLİ HABER

Bademli yıldız kurabiye nasıl yapılır? Ağızda dağılan nefis ve pratik bademli kurabiye tarifi
APP plaka nedir? APP plaka yasak mı? APP plaka kullanmanın cezası ne kadar?

İLİŞKİLİ HABER

APP plaka nedir? APP plaka yasak mı? APP plaka kullanmanın cezası ne kadar?
İlknur Gülmek Yasemin.com - Multimedya Editörü
Yasemin - İlknur Gülmek

Editör Hakkında

İstanbul Aydın Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim bölümünden 2022 yılında mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca çeşitli dijital medya ajanslarında sosyal medya içerik üreticisi ve video editörü olarak çalıştıktan sonra 2021 yılında internet haberciliğine başladı. Meslek hayatına Kanal7 Medya Grubu Yasemin.com bünyesinde Multimedya Editörü olarak devam etmektedir.

BİR YORUM YAPIN 0