Şık sofra düzeni nasıl olmalıdır?

15 Haziran 2018, 07:45
Şık sofra düzeni nasıl olmalıdır?

Bayramda sofra düzeninizle, misafirlerinizi etkilemek ister misiniz? Peki sofra düzeninde nelere dikkat edilmelidir? İşte yanıtı...

Bayram sofranızın, misafirlerin gözlerini kamaştırmasını istiyorsanız öncelikle masa düzeninize dikkat etmelisiniz. Çünkü lezzetli yemeklerinizi  sergilediğiniz sofranın, görünümü en az yemek kadar iz bırakabilir. Sizler için sofranızın ışıltısını arttıracak masa düzeninin, nasıl olması gerektiğini araştırdık.

BARDAKLAR

Su, meyve suyu ve asitli içecek bardakları, servis tabağının sağ tarafında olmalıdır.

TABAKLAR

Sofraya servis tabağı, salata tabağı, yemek tabağı ve çorba kasesi olacak şekilde 4 farklı tabak ve 1 kase konulmalıdır.

-En alta düz bir servis tabağı diğer adıyla, supra tabaklar konulur. Bu tabak ile yemek servisi yapılmaz.

-Servis tabağının üzerine ise yemeklerin servis edildiği, yemek tabağı konulur.
-Çorba kasesi yemek tabağının üzerine konulabilir.

-Salata tabağını ise sofrada sağ üst kısma koyabilirsiniz.

BIÇAKLAR

Masada ana yemek bıçağı, ara sıcak bıçağı ve soğuk yemek bıçağı olmak üzere, 3 adet bıçak bulunmalıdır. Bıçaklar sağ tarafta, içten dışa doğru sıralanmalıdır. Bıçakların keskin kısmı mutlaka tabağa bakmalıdır.

ÇATALLAR

Sofrada ana yemek, ara sıcak ve tatlı çatalı olmak üzere 3 adet çatal olmalıdır. Çatallar tabağın sol tarafında, içten dışa dönük şekilde dizilmelidir. Tabakların yanına üçten fazla çatal yerleştirilmemelidir.

KAŞIKLAR

Kaşık, bıçağın yanında sağ tarafta ve en dış kısımda durmalıdır. Tatlı kaşığı ise servis tabağının önüne diğer çatal ve bıçaklara dik şekilde konulmalıdır.

PEÇETE

Sofranın en önemli detaylarından biri olan peçeteler, şık bir görünüm için kumaş tercih edilmelidir. Farklı katlama yöntemleri kullanılarak masaya yerleştirilebilir.

SÜSLEME

Sofranızın ortasına minik bir çiçek, sofra süsleri, renkli taşlar veya yapraklar yerleştirebilirsiniz. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar