Parke seçiminde nelere dikkat edilir? Rutubetli evler için parke önerileri

13 Mart 2020, 15:08
Parke seçiminde nelere dikkat edilir? Rutubetli evler için parke önerileri

Parke alışverişi sırasında, parkenin yapısı ve kullanışlılığı hakkında detaylı bilgiye sahip olunması gerekir. Bu bilgiler, eğer rutubetli bir ev için parke arayışında bulunuluyorsa da etkilidir. İçeriğimiz içerisinde hem parke seçiminde dikkat edilmesi gerekenlere ve hem de rutubetli evler için parke önerilerini sunuyoruz. İşte tüm bilinmesi gerekenler.

Evlerinize parke seçerken, yapısının odaya olan uygunluğuna, sınıfına ve rutubetli alanlar için uygun olup olmadığı gibi belli başlı durumlar dikkat etmeniz gerekir. Evinize ister laminant parke yaptırın ister kronopol ya da başka bir model... Hepsi için geçerli olan temel kuralları bilmeniz, doğru bir parke alışverişi yapmanızı sağlar. Bununla birlikte evinizin sahip olduğu yapıyı da göz önünde bulundurmalısınız. Eğer eviniz rutubetli ise parkelerinizi buna göre seçmeniz doğru olandır.

PARKE SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Parke seçimi yaparken, en iyi derecede bilgi sahibi olmanız gereken belli başlı özellikler bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla şu şekildedir:

parke seçerken nelere dikkat edilmeli

- Öncelikle parkeyi kullanacağınız alanı belirleyin. Eğer evler için kullanıyorsanız ince, ofisler için kullanıyorsanız kalın olmasını tercih edin. Parke sınıfı olarak evlere 21. ve 23., ofislere ise 31. ve üstü sınıflar doğru tercihtir.

- Parkenizin garanti belgesine bakın. Döşettiğiniz zaman hem ek garanti belgesi isteyin hem de ISO 9002 belgesine sahip olup olmadığına dikkat edin.

en iyi laminant parke rengi

- Eğer laminant parke kullanacaksanız, parkenizi kullanacağınız alanda kapalı şekilde en az 48 saat kalmasını sağlayın. Bu, parkenizi döşediğiniz zaman oluşması muhtemel ayrılma ve sıkışmaları önler.

- Şişme olmasını önlemek için, temizlemek için önce sirke ve su ile silmeli sonra da bir kuru bezle kurulamalısınız.

RUTUBETLİ EVLER İÇİN PARKE ÖNERİLERİ

Aslına bakarsanız bu konuda önemli olan parke değil, rutubeti gidermektir. Yani; eğer siz, ev içerisinde rutubeti arttırıcı durumlara sebebiyet verecek şeyler yapıyorsanız, parkeniz ne olursa olsun, zarar görecektir.

parke dekorasyon

Rutubetli evlerde, rutubetin bulunduğu ortamda nemin artmasına sebebiyet verecek olan durumlardan kaçınmanız gerekir. Bununla birlikte, parke temizliğinde sirkeli su kullanmanız, rutubeti gidermek ve parkenin zarar görmesini engellemek açısından iyi bir çözümdür.

Ancak sirkeyi tek başına kullanmanız, hem kokusu itibariyle durumu daha da zorlaştırır hem de eğer ki laminant parke kullanıyorsanız, renginin ağarmasına sebep olursunuz. Bu yüzden mutlaka su ile kullanmalısınız. Ağır kokuyu da, camları bir süre açık tutarak giderebilirsiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar