İskandinav tarzı rustik dekorasyon nedir?

08 Haziran 2020, 15:21
İskandinav tarzı rustik dekorasyon nedir?

Ev ortamlarında sadeliği ön plana çıkartan dekorasyon stili İskandinav tarzı rustik dekorasyon, 2020 dekorasyon trendleri arasında yer alıyor. Peki İskandinav tarzı rustik dekorasyon nasıl uygulanır? Rustik dekorasyonda hangi renkler kullanılır? İskandinav tarzı rustik dekorasyon hakkında tüm merak edilenler haberimizde.

Dekorasyon konusunda her yıl farklı stiller, trendler arasına giriyor. Bu trendler, evlerin içerisine yeni bir kimlik kazandırılmasını da sağlar. 2020 yılı dekorasyon trendleri arasında, İskandinav tarzı rustik dekorasyon yer alıyor. Peki İskandinav tarzı rustik dekorasyon nasıl hazırlanır? Evlere daha ferah ve dikkat çekici bir stili ön plana çıkartan İskandinav tarzı rustik dekorasyon; modernlik akımını içerisinde saklı tutup aynı anda ortamlara daha minimal ve sade bir görüm kazandırmayı amaçlar. Modernliğin ve minimalistliğin bir arada bulunduğu bu tarzda, az eşya kullanılır ve nötr renkler tercih edilir. 2019 yılının trendi olan retro akımının parlaklığının aksine bu trendde daha sade bir yaklaşım sağlanır. 

İSKANDİNAV TARZI RUSTİK DEKORASYON NASIL UYGULANIR?

Rustik dekorasyonda daha az eşya kullanılır. Amaç; mekanı daha büyük göstermektir. Daha ferah bir ortam oluşturmak için tercih edilen İskandinav tarzı rustik dekorasyonda, nötr renkler kullanılır. Nötr renkler, bu dekorasyon tarzının en belirleyici tonlarındandır. Sakinlik kazandıran bu renkler ile yaşam alanları daha dinlendirici ve ferah bir ortamın oluşturulmasını sağlıyor. Bu sayede odalar küçük dahi olsa daha ferah ve geniş olabiliyor. Bu nedenle özellikle küçük odalarda kesinlikle parlak ve öne çıkan renkler kullanılmamalıdır.

Eşyalar için az kullanım tercih edilir. Ancak bu tercih, eşyaların işlevsellik açısından zayıf oldukları düşüncesini ön plana çıkarır. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü aynı anda birkaç işleve yarayabilen eşyaları seçerek, hem bu tarzı uygulayabilir hem de alandan tasarruf etmiş olabilirsiniz. 

Bu dekorasyon için en önemli alanlardan biri, parkelerdir. Parkeler sayesinde istenilen sadelik rahatlıkla oluşturulabilir. Parkelerde beyaz, gri gibi tonlar ve bununla birlikte ara renkler kullanılabilir. Ancak önemli olan sadeliğin abartılmamasıdır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar