Balkonu salona katmak avantajlı mıdır? Balkonla birleşmiş mutfak dekorasyon fikirleri

14 Kasım 2020, 11:37
Balkonu salona katmak avantajlı mıdır? Balkonla birleşmiş mutfak dekorasyon fikirleri

Son dönemde birçok kişi balkonlarını salona ya da mutfağa katıyor. Fakat bu durumun yüksek maliyeti kadar bazı cezai müeyyideleri de bulunuyor. Peki balkonu salona, mutfağa katmanın hukuki yönleri neler? Balkonu salona veya mutfağa katmak avantajlı mıdır? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Günümüzde balkonu kapatıp odaya katmak, sıkça tercih edilen dekorasyon fikirleri arasında yer alıyor. Bu yöntem özellikle küçük oda ve mutfaklar için oldukça avantajlı duruyor. Ancak bu durum hukuki yönden dezavantajlar doğurabiliyor. 634 sayılı Kat Mülkiyeti'nin 19. Maddesi'ne göre, 'Kat malikleri ana taşınmazın mimari durumunu titizlikle korumaya mecburdur. Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin 5'te 4'ünün yazılı rızası olmadıkça ana taşınmazın ortak yerlerinde inşaat, onarım, tesis ve değişiklik yaptıramaz. Binanın dış görüntüsünü değiştiren balkonun cam ile kapatılması da projede yoksa veya kat maliklerinin 4/5'inin yazılı onayı bulunmuyorsa yasal değildir.' Yani bir apartman dairesinde, apartmanın görünümünü değiştirecek bir işlem için komşuların da onayı gerekiyor.

Eğer bu konuda herhangi bir sorununuz yoksa, dairenizde balkonunuzu kapatma aşamasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunlardan ilki kullanacağınız malzemedir.

Isıtma sistemi kış ayları için önemlidir. Bunun için yerden ısıtma sistemlerini değerlendirebilirsiniz. Ancak yerden ısıtma yöntemini denemek yerine, çift cam kullanarak da ısınma gücünü arttırabilirsiniz.

Balkonunuzu kapatmak için PVC, alüminyumu ve cam seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu seçimi yaparken balkonu hangi amaçla kullanacağınız da belirleyici etkendir.  Kış dönemi için de kullanımı kolaylaştırmak için ısı ve ses yalıtımı yaptırmanız gerekir. Katlanır sistemli camlar ve cam balkonlar, kullanım kolaylıkları sebebiyle son dönemde oldukça sık tercih edilmektedir. Eğer salona katmayacaksanız PVC doğru seçim olacaktır.

Balkonunuzu dekore ederken, kattığınız odanın, mutfağın dekorasyonuna önem vermeniz gerekir. Son dönemlerde en çok tercih edilen dekorasyon trendleri, doğal sıva ve tik zeminlerdir. Aydınlatma konusunda balkonun boyutuna göre hareket edin. Eğer küçük bir balkona sahipseniz açık renkleri tercih edin. Balkonunuzu büyük göstermek için aynaları tercih edebilirsiniz. Eğer ışık alan balkonunuz varsa stor perdeleri kullanabilirsiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar