Balkonu mutfağa katmak yasal mıdır? Balkonu mutfağa dahil etme modelleri

Balkonu salona katmak kadar mutfağa katmak da son dönemlerde en çok tercih edilen dekorasyon trendlerindendir. Peki balkon mutfağa katıldıktan sonra nasıl bir dekorasyon uygulanabilir? Balkonu mutfağa katmak yasal mıdır? Yanıtı haberimizde.

Son dönemin dikkat çeken trendlerinden olan balkonu evin içerisine katma fikri, özellikle tam kapanma sürecinde evlerinde değişikliğe gitme düşüncesi oluşanların devam eden süreçte yapacakları ilk işler arasında yer alıyor. Balkonu evin içerisine katmak, bulunduğu odanın genişlemesini sağlar ve bu da odayı daha kullanışlı ve geniş bir şekilde kullanmanızı sağlar. Balkonlar çoğunlukla mutfak ve salonların önlerinde olurlar. Kadınlar, vakitlerinin çoğunluğu salonda ve mutfakta geçtiği için balkonu eve katma fikrine her zaman sıcak bakarlar. Bu işlemi uygulamadan önce bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

Balkonu salona katmak avantajlı mıdır? Balkonla birleşmiş mutfak dekorasyon fikirleriİLİŞKİLİ HABERBalkonu salona katmak avantajlı mıdır? Balkonla birleşmiş mutfak dekorasyon fikirleri

  • Oda ile balkonun ölçüsüne en iyi şekilde hakim olunmalıdır. Bu, pencere ve camların odaya etkisi için önemlidir.
     
  • Kış ayları için ısıtma sorunu oluşturabilir endişeniz bulunuyorsa ısı yalıtımda dış cepheyi cam olarak değerlendirebilirsiniz.

BALKONU MUTFAĞA KATMA MODELLERİ

- Dahil ettiğiniz alanı mutfaklarda oturma köşesi ve kahvaltı alanı olarak dekore edebilirsiniz.

- Salonlarınız için değerlendiriyorsanız da bir kitap okuma ya da kahve içme köşesi oluşturabilirsiniz.

- Yine mutfaklarınızda bu alanı yemek ya da oturma köşesi yapmak yerine tezgahlarınızı uzatıp bir L mutfak köşesi oluşturabilirsiniz.

- Oluşturacağınız dekorasyonda renk ve model uyumunu da eşit tutun.

- Eski usul de olduğu gibi balkon köşesini farklı dekore edip bir uyumsuzluk oluşmasına engel olur.

- Bu kısımlar genellikle güneşi en iyi alan yerler olur. Bunu göz ardı etmeden bir mobilya seçiminde bulunun.

- Beyaz, krem vb. renkleri aksesuar, yastık vb. kılıflar için de daha canlı renkleri seçin.

- Pencere önlerini çiçeklerle süsleyin. Bu özellikle bahar ve yaz ayları için ideal bir dekorasyon stili olacaktır.

- Duvar kısımlarına raf ya da mini dolaplardan yaptırın. Bu sayede dolap kullanımında alandan da kazanmış olursunuz.

- Bahar ve yaz aylarında çoğunlukla burada geçecek olan vakitleriniz için bu dolap ve raflarınızda özel takımlarınız bulunsun.

BALKONU MUTFAĞA KATMAK YASAL MI?

634 sayılı Kat Mülkiyeti'nin 19. Maddesi'ne göre; 'Kat malikleri ana taşınmazın mimari durumunu titizlikle korumaya mecburdur. Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin 5'te 4'ünün yazılı rızası olmadıkça ana taşınmazın ortak yerlerinde inşaat, onarım, tesis ve değişiklik yaptıramaz. Binanın dış görüntüsünü değiştiren balkonun cam ile kapatılması da projede yoksa veya kat maliklerinin 4/5'inin yazılı onayı bulunmuyorsa yasal değildir.' 

Bu maddeye göre bir apartman dairesinde, apartmanın görünümünü değiştirecek herhangi bir işlem için komşuların da onayının alınması gerekiyor.

Kırmızı  Oda nerede çekiliyor? Kırmızı Oda Manolya Psikiyatri Kliniği nerede

İLİŞKİLİ HABER

Kırmızı Oda nerede çekiliyor? Kırmızı Oda Manolya Psikiyatri Kliniği nerede

BİR YORUM YAPIN 0