Mutfaklarda geçerli ideal mobilya ve tezgah ölçüleri

26 Ocak 2021, 15:55
Mutfaklarda geçerli ideal mobilya ve tezgah ölçüleri

Evlerin en çok vakit geçirilen alanlarından mutfaklarda değişiklik yapılacağı zaman, dolap ve tezgahlar için kullanılan standart ölçülerin iyi bilinmesi gerekir. Bu ölçüler, daha kullanışlı bir mutfak dekorasyonuna sahip olunmasını sağlar. Mutfak dekorasyonlarında geçerli ideal mobilya ve tezgah ölçülerini, haberimizde derledik.

Mutfaklarınızda dekorasyon değişikliği yaparken kullanılacak olan mobilyalar ve tezgahların ölçülerinin doğru ayarlanması önemlidir. Tarz ve estetik açısından dikkat çekici olan mobilya ve tezgahların, ölçü açısından da mutfakla uyumlu olması önemlidir. Olması gerekenden daha büyük ölçülerde olmaları, alanın darlaşmasına ve kötü bir görünüm kazanmasına sebep olabilir. Her mobilya ve tezgah için kullanım alan ve şekillerine göre belirlenmiş olan standart ölçüleri bulunmaktadır. Bu ölçüler sayesinde kullanımı kolay ve konforlu bir mutfak alanı da oluşturulabilir. 

STANDART MUTFAK MOBİLYA VE TEZGAH ÖLÇÜLERİ

Mutfaklarda kullanılan masa, sandalye, yemek yeme alanlarının ideal ölçüleri sırasıyla şu şekildedir:

- Masa yüksekliği, 70 – 75 cm ölçülerinde olmalıdır.

- Sandalye yüksekliği, 45 cm ölçülerinde olmalıdır.

- Oturma alanındaki derinlik, 40 – 50 cm aralığında olmalıdır.

- Sırt yaslama açısı 12 derece, sırt genişliği ise 60 – 75 cm aralığında olmalıdır.

Mutfaklar için dolap ve tezgah kullanımında derinlik ve yükseklik ölçüleri, önemli bir etkendir. Ancak dolaplarda ölçü belirleme yaparken dolabın kullanıldığı kısıma da ayrıca önemlidir.

- Tezgahların derinlik ve yükseklik ölçülerinde derinlik için 65 cm, yükseklik için 90 cm tercih edilir. Üst mutfak dolabı derinliği: 35 cm

- Mutfak dolapları eğer üst kısımda kullanılacaksa derinlik ölçüsü, 35 cm'dir. Tezgahla arasındaki uzaklık mesafesi 50 cm olmalıdır.

Günümüzde mutfaklarda tezgah kullanımı önemli bir noktadadır. Kullanıcılar, tezgahlarının hep daha geniş olmasını tercih etmektedirler. Ancak standart mutfak tezgah ölçüleri şu şekildedir:

- 105 cm'lik bir mutfak tezgahı için uzunluk yüksekliği 30 cm olmalıdır.

- 90 cm'lik bir mutfak tezgahı için uzunluk yüksekliği 38 cm olmalıdır.

- 75 cm'lik bir mutfak tezgahı için uzunluk yüksekliği 45 cm olmalıdır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar