Evlerimizde konfor ve şıklığın ön planda olduğu salonların dekorasyonu oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır. Özellikle odaların boyutu ve şekli yaptığımız seçimleri etkilemektedir. Peki, ev tipine göre salon nasıl dekore edilmelidir? Oda şekilleri nelerdir? Detayları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin...

Salonlar, evlerin en gözde ve en çok vakit geçirilen alanları olarak görülmektedir. Keyifli anlarımıza ortak olan salonlarda, dinlenme ihtiyacımızı karşılarken iç açıcı ve sıcak bir görünüm elde etmek istiyoruz. Farklı tipte salon ve oturma odaları için doğru seçimler yaparak konforlu bir yaşam alanı oluşturabiliriz. Evin büyüklüğü ve mimari özelliklerine göre salon dekorasyonları değişkenlik gösterir. Dekorasyonda stil, mobilya, aksesuar seçimi kadar odanın şekli de en belirleyici faktörlerden biridir. Bunun için salonunuzun şeklini öğrenip uygun yerleşim şekilleri ve mobilya seçimleri yapmak çok önemli bir detaydır. Oda şekline göre salon dekorasyonu yapmanın yollarını gelin birlikte adım adım öğrenelim.

ODA TİPLERİ KAÇA AYRILIR?

Kare, dikdörtgen ve L şeklinde çeşitli salon tipleri bulunmaktadır. Salon şekliniz nasıl olursa olsun, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlarda biri; evinizi dekore ederken gün ışığının direkt televizyon ekranına gelmemesine özen göstermelisiniz. Aksi halde yansıma ve parlamalardan dolayı görüntüde netliği yakalayamazsınız. 

KARE SALON DEKORASYONU

Kare tipi salonlar, genellikle küçük evlerde karşımıza çıkmaktadır. Tasarımı en kolay salon tiplerinden biri olan kare bir salona sahipseniz şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Öncelikle yaşam tarzınıza göre bir odak noktası belirlemekle başlayın.

Bu odak noktası televizyon ünitesi, kitaplık, şömine, tablo veya piyano olabilir. Oturma grubunuzu odak noktasına bakacak şekilde konumlandırmaya özen göstermelisiniz. Koltuklarınızı karşılıklı olarak konumlandırarak; aileniz ve dostlarınızla sohbet edebileceğiniz samimi bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Koltuk seçimizi yaparken dörtlü koltuklardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Onun yerine üçlü, ikili ve tekli koltuklarla bir kombinasyon oluşturabilirsiniz. Kısıtlı ve küçük alanlarda ise L tipi bir koltuk tercih edebilirsiniz. Orta sehpa olarak ise kare şeklinde bir sehpa tercih edebilirsiniz.

Duvara monte edilen raflar kullanarak aksesuarlarınızı yerleştirmek için alandan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca kare tip odalarda en dikkat edilmesi gereken konulardan biri de; aydınlatmadır. Karanlık kalan alanlarda doğru bir aydınlatma kullanmak gerekmektedir. Yer kaplamaması açısından tavan aydınlatmaları burada iyi bir seçim olacaktır.

DİKDÖRTGEN SALON DEKORASYONU

Dikdörtgen tipi salonlar, en sık karşımıza çıkan oda şekillerinden biridir. Oturma grubu olarak L tipi bir koltuk kullanarak, koltuğun önüne dikdörtgen bir sehpa yerleştirebilirsiniz.

Koltuk takımı kullanmayı tercih edecekseniz; dörtlü koltuğunuzu uzun duvarın önüne yerleştirerek karşısına odak noktanızı konumlandırabilirsiniz.

Yemek masasına salonda yer vermek istiyorsanız, oturma alanıyla yemek alanını ayıracak bir eleman kullanabilirsiniz. Kitaplık veya konsol kullanımı burada paravan görevini üstelenebilir.

Yemek masası seçimi dikdörtgen şeklinde olmalı ve kapıya en yakın olacak biçimde dekore edilmelidir. Odanın derinliğini arttırmak ve ferah bir alan oluşturmak için yemek masası üzerinde ayna kullanabilir.

Salonunuzu yalnızca oturma alanı olarak kullanacaksanız, koltuk takımını duvardan uzaklaştırarak odanın merkezine önceliği verebilirsiniz. Uygun boyutlarda seçeceğiniz bir halıyı odanın merkezine serdikten sonra mobilyalarınızı ona uygun bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Böylece daha aydınlık ve geniş bir görünüm elde edebilirsiniz.

L SALON DEKORASYONU

L tipi salonların en büyük avantajı oda içerisinde bölümlendirmenin çok kolay yapılabilmesidir. Kendiliğinden odanın iki ayrı alana ayrılması, oturma ve yemek odasını dekore ederken rahatlık sağlamaktadır. Odayı kısım kısım ayırarak doğal bir paravan oluşturulabilirsiniz.

Öncelikle salonunuzda odanın hangi kısmını nasıl kullanacağınıza karar vermelisiniz. En sık kullandığınız mobilyaları, salonunuzun geniş kısmına konumlandırın. Genellikle oturma alanı, L tipi salonların geniş kısmında yer alır. Oturma alanınızda L tipi bir koltuk tercih edebilirsiniz. Böylece oturma alanını arttırabileceğiniz gibi odanın şeklini vurgulayabilirsiniz.

Ya da dörtlü koltuk ve 2 tekli koltuğa yer vererek daha büyük bir oturma grubu oluşturabilirsiniz. Yemek odasında ise dar alanlar için açılıp kapanan yemek masaları kullanabilirsiniz.

Burada asıl nokta odanın duvar genişliği ve L oranının ne derecede olduğudur. Tüm bunların dışında doğal ışığa dikkat etmenizde fayda var. Üçgen şeklinde kitaplıklar kullanarak aksesuar seçiminizde fark yaratabilirsiniz. 

İLİŞKİLİ HABER

Nemlendirici nedir? En iyi yoğun nemlendirici 12 önerisi

İLİŞKİLİ HABER

Eskişehir'de mutlaka görülmesi gereken yerler nerelerdir?

BİR YORUM YAPIN 1

Aksi ihtiyar 5 ay önce

Müslüman odası değil, Firavun sarayı...