Günümüzün büyük bir çoğunluğunu evlerimizde geçiriyoruz. Konforlu ve rahat bir yaşam alanı inşa ederken dekorasyonda görsellik de oldukça önemli bir konudur. Tüm odaları birbiriyle bağlayan koridorların tasarımında ise çok dikkatli olmak gerekiyor. Peki, koridor dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli? Tüm merak ettiğiniz detaylar haberimizde yer alıyor.

Ev dekorasyonu şekillendirilirken her odanın ayrı bir önemi vardır. Salon, yatak odası, mutfak, banyo ve balkonlarımızın tasarımlarında oldukça özenli davranıyoruz. Ancak en çok göze batan ve eve adımımızı attığımız anda bizi karşılayan koridorlar, tüm bu odalardan daha ön plandadır. Evlerin odalarını birbirine bağlayan geçiş alanları niteliğinde olan koridorlar, tasarımda bütünleyici bir etkiye sahiptir. Evin içesinde bağlayıcı bir görevi olan koridorların görünümü tüm evin enerjisini bir anda değiştirebilir. Bomboş bir koridor, odalarınızda yer verdiğiniz stillerin geri planda kalmasına yol açar. Özensiz bir koridoru modern tasarım çözümleri ile şık ve göz alıcı bir hale getirebilirsiniz. Işıklandırma, duvar rengi, zemin ve uygun aksesuar seçimleriyle koridorlarınızda farklı bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Koridor dekorasyonlarında dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Gelin, koridorlar tasarım ve dekorasyonunda neler yapılması gerektiğini birlikte öğrenelim…

DOĞRU IŞIKLANDIRMA, MÜKEMMEL KORİDORLAR

Koridor dekorasyonunda en dikkat edilmesi gereken konu, doğru ışıklandırmayı sağlamaktır. Koridorların ferah ve aydınlık görüneceği şekilde yeterli miktarda aydınlatma kullanmalısınız. 


Penceresiz ve küçük koridorlarda, çoklu ışıklandırma sistemleri kullanarak koridorunuzu olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. 


Tavan ve spot ışıkları ile avize kullanmadan yer vereceğiniz ışıklandırmalar, modern bir görünüm oluştururken aynı zamanda alanı olduğundan geniş gösterir.


Eğer daha geleneksel bir tarzda ev dekorasyonunuz varsa koridorunuzda da bunu sürdürebilirsiniz. Bunun için cam avizeler kullanarak göz kamaştırıcı bir görüntünün ışıklarını yakabilirsiniz.


Birçok farklı renk seçeneği mevcut olan sensörlü ışıklara koridorunuza yer verebilirsiniz. Biri geçtiği anda yanan sensörlü ışıklar, özellikle küçük çocuğu olan aileler için vazgeçilmez bir seçenektir. Gece uykudan uyanan ve ışık açma kapama düğmesine ulaşamayan çocuklar için bu seçeneği gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. 

AYNALAR İLE KORİDORUNUZA ŞIKLIK KATIN!

Koridor dekorasyonlarında dikkat çeken ve işlevselliğiyle ön plana çıkan aksesuarların başında aynalar gelmektedir. Şık ve asil bir görüntüyle eşsiz bir aksesuar olan aynalar, ev dekorasyonunda görünenden çok daha fazlasını sunmaktadır. Özellikle dar koridorlarda aynalara mutlaka yer vermek gerekiyor. Ayna kullanarak koridorunuza derinlik ve ferahlık katabilirsiniz. Böylece kısıtlı alanı olduğundan büyük gösterebilirsiniz. 


Eğer koridorunuz standart veya geniş ölçülerdeyse aynaları belli yerlerde görsellik için kullanabilirsiniz. Salon ve yatak odanızda klasik stillere yer verdiyseniz, tamamlayıcı bir etki oluşturmak için ferforje çerçeveli aynalara koridorunuzda yer verebilirsiniz.


Ya da iç kapılarınızı ahşap tonlarda kullandıysanız; ahşap çerçeveli aynalar ile koridorunuzu şekillendirebilirsiniz.

KORİDORUNUZU SANAT GALERİNE ÇEVİRİN!

Koridorlarınızı dekore ederken, aksesuar kullanımında doğru ve etkili bir bakış açısı oluşturmanız gerekmektedir. Özellikle yer kaplamayan ancak şık bir dekorasyon örneği olan dekoratif tablo ve çerçeveler hoş bir seçenek olacaktır. 


Tekli veya gruplar şeklinde yer vereceğiniz tabloları koridorunuzda vurgulamak isterseniz; duvar renklerinde açık ve pastel tonları tercih etmelisiniz.


Tablo ve çerçeveler, koridorun iki duvarına karşılıklı şekilde konumlandırılırsa; alanın olduğundan küçük görünmesine neden olacaktır. Bundan dolayı yalnızca tek duvarda görsel bir şölen oluşturmanızı tavsiye ederiz.


Koridorlarınızda açık raflı dolaplara yer vererek, aksesuarlarınızı bu alana dizebilirsiniz. Aile fotoğrafları, biblolar, kitaplar veya mumluklar kullanarak şık bir görüntü şekillendirebilirsiniz.

DUVAR KÂĞITLARIYLA STİLİNİZİ OLUŞTURUN!

Odaların dekorasyonunda daha sakin ve minimal tarzlarda stillere yer verdiyseniz; koridorunuzda bambaşka bir stilin hâkim olduğu çarpıcı bir alan oluşturabilirsiniz. Bunun için farklı desen ve renklerdeki duvar kâğıtları ile koridorunuzda oluşturmak istediğiniz stilin ilk adımını atabilirsiniz. 


Ayrıca duvar kâğıtları kullanarak koridorunuzun şekli ve boyutunu değiştirebilme imkânınız da vardır. Yatay çizgili desenli duvar kâğıtları koridorunuzun olduğundan daha uzun görünmesini sağlayacaktır.

Dikey çizgili tasarımlar ise yüksek tavan görüntüsü elde etmenize olanak sağlamaktadır.

ŞIK GEOMETRİK ZEMİNLER 

Zemin, bir evin dekorasyonunda temel parçalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Klasikten yana ve sadeliği tercih ediyorsanız; daha düz ve nötr renkli zemin döşemelerine yer verebilirsiniz.


Ancak çağdaş ve yenilikçi tarzları seviyorsanız zeminlerinizde geometrik yer karoları kullanabilirsiniz. Duvarlarınızda sade ve açık tonlarda renkler kullanacaksanız, bu tarz desenli yer döşemeleriyle koridorunuzda sanatsal bir bakış açısını yakalayabilirsiniz. 

İLİŞKİLİ HABER

Banyolarda depolama alanları nasıl oluşturulur?

BİR YORUM YAPIN 0