Sonbaharın gelişiyle evimizde daha fazla zaman geçirmek ve sıcacık alanlar oluşturmak istiyoruz. Evlerde gizemli ve sıcak bir atmosferin kapılarını aralayan çatı katı katları, doğru bir dekorasyonda muhteşem bir alana dönüştürülebilir. Peki, çatı katı ev dekorasyonu nasıl yapılır? Çatı katı dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli? İşte merak ettiğiniz detayları haberimizde sizler için açıkladık...

Çatı katları, genellikle evin en göz ardı edilen ve unutulmuş bir alanı olarak görülür. Evin gizli bir köşesinde yer alan çatı katları aslında tam bir hazine niteliğindedir. Gizemli görünüşü ile genellikle depo ve kiler olarak kullanılan çatı katlarınızı dekore ederek evinize işlevselliğin göz önünde olduğu fazladan bir yaşam alanı kazandırabilirsiniz. Eğimli bir tavana sahip olan çatı katları, kullanım açısından zorlayıcı görünebilir. Ancak doğru bir yol izlenerek hem son derece zarif hem de konforlu bir alan şekillendirilebilir. Hayal gücünüzden faydalanarak, normal ara katlardan bile daha güzel bir dekorasyonu burada uygulayabilirsiniz. Çatı katındaki odanızı hangi amaçla kullanmak istediğinize karar verdikten sonra aslında işiniz sandığınızdan daha kolay olacak. Gelin, çatı katında yer alan odalarda nasıl bir dekorasyon uygulanacağını birlikte öğrenelim.

HARİKA BİR OTURMA ALANI

Çatı katında oturma alanı tasarlayarak samimi ve sıcacık bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Alanın boyutunu ve aydınlatmayı göz önüne alarak mobilya seçimi yapmalısınız.

Eğer çatı katınız yeterli miktarda gün ışığı alıyorsa duvarlarda ve eşyalarda koyu renkler kullanabilirsiniz. Ancak dar ve kısıtlı bir alanda yetersiz ışıklandırmaya sahip bir çatı katına sahipseniz olabildiğince ortamı geniş gösterecek renk, desen ve objelere yer vermelisiniz. 


Alçak tavanlı çatı katlarında daha kısa ayaklı, minimal mobilyalara yer vermenizi tavsiye ederiz.

YATAK ODANIZI ÖZELLEŞTİRİN!

Minimalist bir stili yatak odanıza yansıtmak isterseniz; çatı katları oldukça ideal bir seçenek olacaktır.

Açık tonlarda mobilyalar kullanarak hem odanın aydınlık görünmesini sağlarsınız hem de alana derinlik katabilirsiniz.

Bol miktarda aydınlatmayla destekleyeceğiniz yatak odanızda ferahlığın içinde huzuru hissedebilirsiniz.

Özellikle çatı katında yer alan bu odanın tavanında geniş bir pencere varsa; sabah gün ışığının yüzünüze yansımasına ya da gecenin karanlığında yıldızların içinde kaybolmaya hazır olun.

GİZLİ BİR KÜTÜPHANE OLUŞTURUN!

Gün içerisinde kafanızdan geçen yoğun düşüncelerden arınabileceğiniz bir okuma köşesine kim hayır diyebilir ki…

Çatı katındaki odanızı sakinliği ve huzuru sarmalayan bir okuma köşesine dönüştürerek kendinize özel bir alan oluşturabilirsiniz. Dekorasyonunuzda doğanın renklerine yer verebilirsiniz.

Özellikle duvar renginde pastel tonlardaki yeşil, mavi ve sarı gibi tonlara ağırlık verebilirsiniz. Size özel bir kütüphane alanını, dilerseniz hazır bir ürünle ya da çatı katına uygun bir şekilde yaptıracağınız kitaplıkla şekillendirebilirsiniz.

Rahat bir okuma koltuğu ve çalışma masanızı da konumlandırdıktan sonra alanı aydınlatmalarla zenginleştirebilirsiniz. Tavandan sarkıtmalı aydınlatmalar veya lambaderden yararlanabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta; çok fazla gözü yormayacak sarı ışıkları tercih etmeye özen gösterin.

SİNEMAYI EVİNİZE TAŞIMAYA NE DERSİNİZ?

Farklı ve orijinal fikirlerden hoşlanıyorsanız çatı katınızda bir sinema odası oluşturabilirsiniz. Sinema odanızın duvarlarında krem ve bej gibi sakin tonları kullanmayı tercih edin.

Dinginliği esas almanız gereken bu odada, odak noktası büyük bir ekran veya sinema perdesi olmalıdır. Rahat ve konforlu mobilyalar kullanarak güzel bir eğlence odası oluşturabilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABER

İstanbul'da kebap nerede yenir? En iyi kebapçıların adresleri 2021

İLİŞKİLİ HABER

Sonbahara uygun 4 güne 4 farklı dış giyim önerisi

BİR YORUM YAPIN 1

KmPoud 2 ay önce

Hiç