Yaz mevsiminin gelişiyle evlerinizde farklı bir hava oluşturmak isteyebilirsiniz. Ev dekorasyonunda daha açık ve göz alıcı renklere yer verirken, ferah ve aydınlık bir görünüm oluşturmak isterseniz şık ve harika görünümlü kilimlere yer verebilirsiniz. Peki, yazlık kilim modelleri nasıl olmalıdır? Kilim seçerken nelere dikkat etmek gerekmektedir?

Ev dekorasyonunda kullanılacak her parçanın birbiriyle uyum içerisinde olması gerekmektedir. Kişisel zevk ve ihtiyaca yönelik bir şekilde oluşturulan evlerin dekorasyonunda, temel noktalara önem verildiği kadar küçük detayları da gözden kaçırmamak gerekmektedir.  Yanlış boyut, şekil, doku ve renklerde yapacağınız seçimler evinizin bir anda havasını bozabilir. Mobilya, perde ve tekstil ürünlerinin yanı sıra; zeminlerin parlayan yıldızlarına da önem vermek gerekmektedir. Yaz aylarının gelişiyle evlerimize misafir olan kilimler, ev dekorasyonunun vazgeçilmez parçalarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelin, ev dekorasyonunda kilimlerin kullanımını birlikte öğrenelim.

BOYUTLARA DİKKAT!

Salon, oturma odası, yatak odası, çocuk odaları ve mutfaklarda sıklıkla karşımıza çıkan kilimler; evin her köşesinde benzersiz bir görünüm oluşturmaktadır.

Ayrıca yaz aylarında olduğumuz şu günlerde kilimleri balkon ve teras gibi açık alanlarla da kilimleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Birçok nitelikle çeşit çeşit yer alan kilimlerden ihtiyacınıza uygun olacak nitelikte bir seçimde bulunabilirsiniz. 

Öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta; kilimlerin boyutları konusunda doğru bir seçim yapabilmektir. Kilimlerin boyutları olması gerekenden daha küçükse yaşam alanınızı çok parçaya bölerek karmaşık bir görüntü oluşmasına sebebiyet verebilir. Aynı şekilde olması gerekenden daha büyük bir kilim seçmek zemin üzerinde kalabalık bir görünüme sebebiyet verecektir.

KİLİMDE KULLANILAN MALZEME ÖNEMLİ!

Kilim satın alırken kullanılan malzemeye dikkat etmenizde fayda var. Yün, pamuk, ipek, sentetikler ve doğal lifler gibi çeşitli malzemeler kilimlerde kullanılmaktadır.

Doğal kilimler, fiyat açısından diğerlerine oranla daha yüksek fiyatlıdır ancak daha uzun ömürlü bir kullanım sunmaktadır. Sentetikler, bütçe dostu olarak karşımıza çıkar ve solma, leke gibi dış etkenlere daha dirençlidir.

RENKLER VE DESENLERİN GÜCÜNDEN FAYDALANIN!

Evlerinize şıklık ve zarafeti davet edecek olan kilimlerin her tarza uygun birçok çeşidi bulunmaktadır. Geometrik ve etnik desenlerin hâkim olduğu kilimlere yer vererek evinizi hareketlendirebilirsiniz.

Ya da renklerin birbiriyle ahenk içerisinde olduğu kilimler kullanarak canlı bir etki oluşturabilirsiniz.

Bunun yanı sıra; hasır, örgü ve bambu kilimler de evlerde eşsiz bir görünüm şekillendirmektedir. Karar vermeden önce evinizin aydınlatmasını, zemin rengini ve evde hâkim olan dekorasyon tarzını göz önüne almanızı tavsiye ederiz.

KİLİM TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI?

Kilim kullanmanın en avantajlı kısmı ise temizlik açısından size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Hızlı ve pratik bir şekilde temizlenen kilimlerin bazıları çamaşır makinesinde yıkanmaya uygundur. Dilerseniz seçiminizi böyle bir üründen yana kullanabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz!

Ev dekorasyonunuzda hasır kilimler kullanmak isterseniz; beyaz sabun ve nemli bir bez ile temizliğini sağlayabilirsiniz veya halı yıkama firmalarından yararlanabilirsiniz. 

İLİŞKİLİ HABER

2021 yılının en trend modası: Nap Dress sokaklara döküldü

İLİŞKİLİ HABER

Prag nerededir? Prag'da gezilecek yerler nerelerdir?

BİR YORUM YAPIN 0