Son yıllarda iç mekan tasarımlarında sıklıkla karşımıza çıkan makrome, özellikle duvarlar hoş bir görünüm sağlamaktadır. Peki, makrome nedir? Duvar dekorasyonunda makrome nasıl kullanılır? İşte merak ettiğiniz her detayı sizler için açıkladık...

Son zamanların dekorasyon trendleri arasında bir yıldız gibi parlayan makrome, evlerde bohem bir atmosfer oluşturmak isteyenlerin ilk tercihidir. Doğal bir yaşamı şekillendirmekte harika bir seçenek oluşturan makrome, 1970'li yıllardan beri göz önündedir. Yalnızca bohem değil aynı zamanda eklektik, etnik ve kır stili gibi pek çok stilde kendine yer edinen bu tarzı mutlaka denemelisiniz. Özellikle aksesuar kullanımında sıklıkla karşımıza çıkan makrome, duvarlara canlılık katar ve karmaşadan uzak bir stil oluşturmamıza yardımcı olur. Gelin, duvar dekorasyonuna yeni bir soluk getiren makrome hakkında bilinmesi gereken her detayı inceleyelim.

MAKROME NEDİR?

Ev dekorasyonunda neredeyse her alanda kendini gösteren makrome, düğümleme teknikleri kullanılarak yapılan bir örgü tarzıdır. Düğümleme tekniği dilerseniz kare ya da resif düğümüyle şekillenebilir. Geçmiş zamanda denizcilikte sıklıkla kullanılan bu teknik, bıçak kulplarına, şişelere ve gemilerin pek çok parçasında yer almıştır.

Makrome ipleriyle dilerseniz yastık kılıfları, paspaslar ya da örtü kenarları yapabileceğiniz gibi; peçete, runner ve supla da oldukça şık durmaktadır.

Moda dünyasında da önemli ölçüde kullanılan makrome, şapka ve çanta yapımında odak noktası haline gelmiştir.

DUVAR DEKORASYONUNDA MAKROME NASIL KULLANILIR?

Duvar dekorasyonu doğru bir şekilde oluşturulduğunda estetik ve stil sahibi bir yaşam alanı oluşturulabilir. Duvarın boyutu ve rengini göz önüne alarak oluşturacağınız dekorasyonda her ögeyle uyum sağlayabilecek zamansız parçalar kullanmanız iyi bir seçim olacaktır. Makrome, yıllardır her tarza hitap eden dokusuyla evlerde şıklığın simgesi haline gelmektedir.

Duvarlarda bazen tek başına bazen de destekleyici ögelerle bir arada kullanılan makrome, farklı teknikler kullanılarak her zevke uygun şekilde oluşturulmaktadır. Tercih edilen örgü modellerine göre desenler, püsküller ya da boncuk detayları olabilir. 

Makrome tasarımlarda evinizin stiline uygun renklerde seçimler yaparak da kullanabilirsiniz. Daha bohem ve doğal görünümün hakim olduğu bir evde krem, bej, haki ve kahvenin tonlarını tercih edebilirsiniz. Ancak daha renklerin baskın olduğu ve desenlerin ön planda olduğu tasarımlarla da odak noktanızı duvara yansıtabilirsiniz.

Desenlerin ve renklerin yoğunlukta olduğu tasarımlar hem zarif hem de asil bir bakış açısı yakalamanızı sağlar.

Makrome tasarımların en uyum yakaladığı nesnelerden biri aynalardır. Ayna ve makromenin bir arada kullanımıyla alışılmışın dışında ve zarif bir görüntü elde edebilirsiniz. İstediğiniz boyutta ve modelde olacak şekilde ayna ve makromeyi kullanabilirsiniz.

Ayrıca duvara sabitleyeceğiniz makrome'ye bir ağaç dalı veya uzun çubuk bir tahta ile farklı bir görünüm verebilirsiniz. 

Yatak odalarında veya çalışma odalarında da makromeye yer vererek resim panosu oluşturabilirsiniz. Dilerseniz notlarınızı asabileceğiniz dilerseniz küçük fotoğraflar asarak odanızda benzersiz bir bakış açısı yakalayabilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABER

Göcek nerede ve nasıl gidilir? Fethiye Göcek'te gezilecek yerler

BİR YORUM YAPIN 0