Doğanın evlerde birer yansıması olarak görülen rustik dekorasyon son dönemlerde oldukça popülerdir. Özellikle kış aylarının gelişiyle doğal ve sıcak bir yaşam alanı oluşturmak isterseniz bu stil tam da size göre! Peki, rustik dekorasyon nedir? Rustik dekorasyon nasıl yapılır? Rustik salon dekorasyonu nasıl olmalı? İşte merak ettiğiniz her şeyi sizler için açıkladık...

Modern şehir hayatının içerisinde doğaya ve doğal olana hasretimiz artarken; evimizde daha sıcak görünümleri tercih ediyoruz. Stresli ve yoğun bir iş gününün ardından eve adım atar atmaz sıcak ve göz yormayan görünümler dekorasyonda çoğu kişinin ilk tercihi haline geldi. Çağımızın en dikkat çeken ev dekorasyon trendlerinden biri olan rustik dekorasyon ise tam olarak bu sıcaklığı sağlamaktadır. Rustik kimilerine göre köy yaşantısı görünümü veren bir stil olarak görülse de aslına bakarsanız doğanın kendine has dokularını ön planda tutmaya özen gösterir. Gelin, yaşam alanlarımızda ferahlığın kapılarını aralayan Rustik dekorasyonu adım adım keşfedelim.

RUSTİK DEKORASYON NEDİR?

Tamamen doğadan ilham alarak saf ağaçların yer bulduğu Rustik dekorasyon, sözcük olarak ele alındığında kırsal hayata ait olan ve fazla işleme tabi olmamış, kabaca bitirilmemiş anlamlarını taşımaktadır. El emeği ürünlerin yer aldığı bu dekorasyon tarzında her zaman akılda kalan şey "doğallık" olmalıdır. 

RUSTİK DEKORASYON NASIL YAPILMALI?

Yaşam alanlarında huzur ve sakinliği davet eden rustik dekorasyonda taş ve odun gibi organik malzemelerin yer aldığını söyleyebiliriz. Ağaç görünümlü mobilyaları tercih ettiğiniz zaman aslına bakarsanız rustik dekorasyon tarzını yansıtmış olmazsınız. Çünkü rustik dekorasyonda ağaç görünümlü mobilyalar yerine gerçek ağaçtan mobilyalar yer almaktadır.

Bu dekorasyon tarzında en sık tercih edilen malzemelerden biri ahşaptır. Ahşap, rattan ve hasır ürünlere bir arada yer vererek doğal yaşamı evinizde hissedebilirsiniz.

Ahşabı tümüyle kullanmak yerine diğer tarzlarla harmanlayarak estetik ve tamamlayıcı bir dekorasyon şekillendirilebilir. Örneğin; mutfak tezgahlarınızda ahşap yüzeyler kullanarak rustik dokunuşlar yapabilirsiniz.

Rustik dekorasyonla döşenmiş bir evin duvarlarında canlı renklerden ziyade tekrarlayan taş duvarlar kullanılmaktadır. Mobilyalar ve aksesuarlarla bütüncül bir etki şekillendirmek için duvarlarınızı da bu tarza uygun olacak şekilde tercih edilmelidir. 

Rustik dekorasyonda kusursuz bir görünüm oluşturmanız beklenmez. Tam tersi kusurları ön plana çıkararak samimi bir ortam oluşturmak önemlidir. Yapay postlar, tüylü yastıklar ve peluş ögelerde rustik için harika detaylar şekillendirmektedir.

YEMEK ODALARINDA RUSTİK ESİNTİLERİ

Ağaç dokusunun sıklıkla yer verildiği rustik dekorasyon yemek odalarında zamansız bir bakış açısı oluşturmak için çok sık tercih edilmektedir. Geleneksel tarzlardan hoşlanıyorsanız rustik stili harmanlayarak şık bir yemek odası oluşturabilirsiniz.

Dilerseniz rustik dekorasyon ve modern dekorasyonu bir arada kullanarak daha çağdaş bir bakış açısı yakalayabilirsiniz.

RUSTİK DEKORASYONDA AKSESUARLARI ES GEÇMEYİN!

Toprak tonlarının ön planda olduğu rustik tarz dekorasyonda, mavi ve yeşilin tonlarına da ağırlık verebilirsiniz. Yaşam alanlarınızda sakin ve huzurlu dokunuşlara olanak tanıyan rustik dekorasyonda; eskimiş tablolar, ahşap aynalar ve hasır aksesuarlarla zengin bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda evinizde kırsal bir tarz yakalamak isterseniz; ham odunlarla alışılmışın dışına çıkabilirsiniz.

Rustik dekorasyonun öne çıkan unsurlarından biri olan şömineler özellikle önümüzde kış aylarının olduğunu düşünürsek hem işlevsellik hem de dekoratif anlamda şıklığın sembolü olacaktır. Dilerseniz salonlarınızda ya da kış bahçelerinizde şömine fikrini değerlendirebilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABER

Machu Picchu Antik Kenti nerede? Machu Picchu nasıl bir yer? Machu Picchu'da gezilecek yerler

İLİŞKİLİ HABER

Spor giyimin en rahat parçası: En çok tercih edilen sweatshirt modelleri ve fiyatları

BİR YORUM YAPIN 0