Son zamanlarda televizyon ve bilgisayarda karşımıza çıkan HD kelimesinin anlamı birçok kişi tarafından merak konusu haline geldi. Peki, HD ne demek? HD açılımı nedir? HD görüntü ile normal yayın arasındaki fark nedir? Full HD nedir? Full HD ve HD arasındaki fark nedir? HD anlamı nedir? İşte merak edilen her detayı sizler için açıkladık...

Günümüzde neredeyse her evde karşımıza çıkan televizyon, tablet ve bilgisayar gibi görüntülü elektronik cihazlar, pek çok farklı çeşidiyle piyasada yer alıyor. Geçmiş zamanda tek bir görüntü seçeneğiyle izlediğimiz videolarda artık farklı görüntü kalitesi seçenekleri de mevcut. Özellikle son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan HD kelimesi, görüntü kalitesini belirmede oldukça önemli. Herkes tarafından merak edilen HD ve Full HD kelimesi aslında izlediğiniz dizi, film ve videoları olduğundan daha farklı bir şekilde sizlere sunabilir. Gelin, günümüz teknolojisinin hediyelerinden biri olan HD kelimesinin anlamını birlikte öğrenelim.

HD NE DEMEK? HD AÇILIMI NEDİR?

İngilizce bir kelimenin kısaltması olan HD "High Definition" anlamına gelmektedir. Bu kelimenin Türkçedeki karşılığı ise "yüksek çözünürlük" olarak bilinmektedir. HD görüntü, piksel olarak isimlendirilen noktacıkların bir araya gelmesiyle meydana gelmektedir. HD görüntüye örnek verecek olursak; örneğin sinema salonlarında izlediğimiz filmlerde yer alan her detay izleyiciye gerçekçi ve net bir şekilde aktarılmaktadır. Bu gerçekçilik faktörünü sağlayan şey ise; HD görüntü kalitesinin kullanılmasıdır. 

HD GÖRÜNTÜ VE NORMAL YAYIN ARASINDAKİ FARK NEDİR?

HD görüntü kalitesi normal yayın kalitesine oranla daha iyi görüntü sağlamaktadır. Bir yayın televizyon kanallarında normal yayın kalitesinde verildiğinde görüntü çözünürlüğü 768x576 px iken; HD görüntü kalitesinde izlendiğinde 1920x1080 px olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yani aralarında 4 kat fark görüntü kalitesi ortaya çıkmaktadır. HD görüntü; netlik, renk, kontrast gibi unsurları daha iyi bir şekilde sunduğu için normal yayına oranla çok daha güzel bir görüntü izlemenizi sağlar.

FULL HD NE DEMEK?

HD kelimesinin yanı sıra karşımıza sıklıkla çıkan bir diğer terim ise Full HD'dir. Full HD kelimesinin açılımı ise "Full High Definition" olarak bilinmektedir. Türkçede bu kelimenin anlamı "yüksek çözünürlüklü yayın" olarak açıklanabilir. Full HD kelimesi tam olarak çözünürlüğü ifade etmektedir.

Piksel olarak adlandırılan noktaların bir araya gelmesi sonucu daha net bir görüntü oluşmasını Full HD görüntü sağlamaktadır. Yani piksel sayısının çokluğu görüntü kalitesinin yüksekliğini belirmektedir. Full HD görüntü kalitesinde en iyi olan olarak bilinmektedir. 

FULL HD VE HD ARASINDAKİ FARK NE?

HD görüntü, bir görüntünün daha kaliteli ve net olmasına olanak tanır. Ancak Full HD görüntü diğer görüntülere oranla görüntüyü net ve pürüzsüz bir şekilde izleyiciye ulaştırmaktadır. Türkiye'de pek çok televizyonda Full HD görüntü tercih edilmektedir.

İLİŞKİLİ HABER

Çok para harcamadan İstanbul'da gezilebilecek yerler nerelerdir?

BİR YORUM YAPIN 0