Banyolarda duşakabin mi küvet mi tercih edilmeli?

Banyoların olmazsa olmazlarından duşakabin ve küvetler arasında seçim yaparken zaman zaman karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Her ikisinin de olumlu ve olumsuz yönlerini göz önünde bulundurarak banyonuz için en iyi seçimi yapmanız aslında çok kolay. Peki, banyolarda duşakabin kullanmanın avantajları nelerdir? Duşakabin ve küvet arasındaki farklar nedir? İşte merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı haberimizde...

Ev dekorasyonunda önemli bir yer edinen banyoların ihtiyaçlarını doğru bir şekilde belirlemek kimi zaman zor görünebilir. Sabahları hazırlık sürecimize eşlik eden banyolar, gün sonunda yorgunluğumuzu atmak için en çok kullandığımız alanların başında geliyor. Kişiye özel bir alan olan banyolarda hem fonksiyonel hem de estetik seçimler yapmaya özen gösteriyoruz. Son zamanlarda banyo dekorasyonunda en sık sorulan sorulardan biri de; Duşakabin mi küvet mi tercih edilmeli? Bu soruya cevap verebilmek için göz önüne almanız gereken bazı faktörler var. Gelin, banyo dekorasyonunun olmazsa olmazı duşakabin ve küvet seçimi hakkında dikkat edilmesi gerekenlere birlikte bakalım.

Granit tencere alırken nelere dikkat edilmeli? Gerçek granit nasıl anlaşılır?İLİŞKİLİ HABERGranit tencere alırken nelere dikkat edilmeli? Gerçek granit nasıl anlaşılır?

BANYOLARDA DUŞAKABİN KULLANMANIN AVANTAJLARI 

Banyo dekorasyonunda duşakabin tercih edilmesinin en önemli sebebi aslında banyoların boyutundan kaynaklanmaktır. Duşakabinler, dikey yapılı tasarımlar olduğu için ufak boyutlu banyolarda çok fazla yer kaplamaz. Özellikle şeffaf camlı ve çerçevesiz duşakabinler, ferah ve bütünlüğün ön planda olduğu bir görünüm oluşturmanıza yardımcı olabilir. 

Banyo dekorasyonunda duşakabin kullanımı

Banyo dekorasyonunda duşakabin kullanımı

Yoğun tempolu bir hayatınız varsa duşakabin hızlı bir duş için en iyi seçim olacaktır. Eğer banyolarınızda duşakabin tercih ederseniz; sabah işe gitmek için uyandığınızda pratik bir şekilde duş alabilir ve hemen hazırlanabilirsiniz. 

Duşakabin tercih edilmiş bir banyo dekorasyonu

Duşakabin tercih edilmiş bir banyo dekorasyonu

Temizlik yapmak için çok uzun saatler ayıramıyorsanız seçiminizde duşakabine artı koymanızı tavsiye ederiz. Çünkü duşakabinlerin temizliği küvetlere oranla daha kolay bir şekilde yapılmaktadır. Öte yandan duşakabine kullanılan cam ve plastik çerçeve siz duş alırken dışarıya su sıçramasına engel olmaktadır. Özellikle çocuğunuz varsa ve yerlere su sıçramamasını istiyorsanız duşakabinler tam da size göre!

Duşakabinin avantajları

Duşakabinin avantajları

Duşakabinlerin bir diğer olumlu yönü ise küvetlere oranla daha az miktarda su tüketmeyi hedeflemektedir. Su kaynaklarını dikkatli bir şekilde kullanmak ve su faturasına yansıyacak korkunç rakamları engellemek için duşakabine şans verebilirsiniz. 

Duşakabin özellikleri

Duşakabin özellikleri

Soğuk kış günlerinde adeta bir kahraman görevi üstlenen duşakabinler, kapaklarını kapattıktan sonra içeride oluşan buhar etkisiyle alanın sıcak kalmasını sağlar. Bundan dolayı soğuk günlerde hasta olma riskinizi en aza indirebilirsiniz. Öte yandan yaz günlerine merhaba dediğimiz şu zamanlarda da duşakabinleri tercih ederek soğuk suyun ferahlatıcı etkisini daha kalıcı kılabilirsiniz. 

Küçük banyo dekorasyonu

Küçük banyo dekorasyonu

BANYOLARDA KÜVET KULLANMANIN AVANTAJLARI 

Geniş boyutlarda bir banyoya sahipseniz gönül rahatlığıyla küvet kullanıma yer ayırabilirsiniz. Aynı zamanda küvetlerin eni duş teknelerine oranla daha dar bir yapıda olduğundan dolayı alanın daha ferah ve geniş görünmesine olanak tanımaktadır. 

Banyo dekorasyonunda küvet kullanımı

Banyo dekorasyonunda küvet kullanımı

Yorucu bir günün ardından sıcacık su ile doldurulmuş küvetlerin içerisinde dinlenmek tüm stresinizi bir anda alabilir. Oldukça keyifli bir kullanıma sahip olan küvetler, dekorasyonda da şık bir tasarımın temsilcisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Küvet kullanmanın avantajları

Küvet kullanmanın avantajları

Küçük çocukların banyo yapması uzun ve zor bir iş olarak karşımıza çıkabilir. Eğer banyolarınızda küvet tercih ederseniz çocuklarınız için banyo sürecini bir oyuna dönüştürebilirsiniz. Hem çocuklarınız için eğlenceli dakikalar oluşturabilir hem de duş almasını sağlayabilirsiniz.

Küvet alırken dikkat edilmesi gerekenler

Küvet alırken dikkat edilmesi gerekenler

Küvet kullanımı duşakabinlere oranla sağlık için daha faydalıdır. Özellikle bel problemi ve diyabet için sıcak suyun içerisinde banyo yapmak kasların gevşemesinde etkili bir yöntemdir. Kan şekerini düşürmek için de pozitif bir etki oluşturan küvetler cilt sağlığı için de yaşlanmayı geciktirir. 

Küvet ile dekore edilmiş bir banyo

Küvet ile dekore edilmiş bir banyo

Küvet fiyatları duşakabine oranla daha yüksek olmakla beraber; konforunuzun bütçenizden daha ön planda olduğunu düşünüyorsanız küvet kullanmanızı tavsiye ederiz!

Beyaz banyo dekorasyonu

Beyaz banyo dekorasyonu

UNUTMAYIN GÜZEL BİR EV HUZURLU ADIMLARIN BAŞLANGICIDIR!

Balon balığı yenir mi? Balon balığı zehirli mi? Balon balığı zehirlemesine ne yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

Balon balığı yenir mi? Balon balığı zehirli mi? Balon balığı zehirlemesine ne yapılır?
Nursena Akbaba Yasemin.com - Editör
Yasemin - Nursena Akbaba

Editör Hakkında

1997 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 2019 yılında Sakarya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. 2018 yılında Hürriyet Gazetesi ve 2019 yılında TRT'de stajlarını tamamladı. 2021 yılından itibaren Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com'da İçerik Editörü olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0