Pazen kumaş ve Flanel kumaş arasındaki fark nedir?

Soğuk havaların kurtarıcısı Flanel kumaş ve Pazen kumaşlar ev tekstil ürünlerinde son dönemlerde ilgi odağı haline geldi. Peki, Pazen kumaş nedir? Flanel kumaş nedir? Pazen kumaş ve Flanel kumaş arasında farklar ve benzerlikler nelerdir? Flanel kumaş terletir mi? Kış mevsimine uygun kumaş seçimi nasıl yapılır? İşte yanıtlar...

Havaların soğumasıyla ev dekorasyonunda mevsime uygun tercihler yapmaya çalışıyoruz. Özellikle ev tekstil ürünlerinde kış aylarını temsil edecek daha kalın ve sıcak tutacak parçalara yer vermeye başladık. Son dönemlerde popüler bir hale gelen Flanel ve Pazen kumaşlar da bu mevsim için oldukça uygun. Nevresim, yatak örtüsü, koltuk şalı ve battaniyelerde karşımıza çıkan bu kumaş türleri arasında seçim yaparken kararsız kalıyorsanız bu yazı tam da size göre! Gelin, Pazen ve Flanel kumaş arasındaki farklara birlikte göz atalım. 

FLANEL KUMAŞ NEDİR?

Yünlü iplikten dokunan Flanel kumaş, özellikle sonbahar ve kış ayları için oldukça uygun bir kumaş türüdür. Sağlıklı ve dayanıklı bir yapısı bulunan Flanel kumaşların yüzey kısmı pürüzlüdür. Kalın bir dokusu olan Flanel kumaş hem moda sektöründe hem de ev tekstil ürünlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. 

PAZEN KUMAŞ NEDİR?

Yüzde yüz pamuktan elde edilen Pazen kumaş, oldukça hassas ve yumuşak yapısıyla ön plana çıkmaktadır. Verdiği sıcaklık hissiyle soğuk havalarda çok sık kullanılan Pazen kumaş, estetik görünümüyle de dikkat çekmektedir. Yumuşak olmasına rağmen tok bir duruşu olan Pazen kumaşlar da aynı Flanel kumaş gibi moda ve ev tekstilinde tercih edilmektedir. 

FLANEL KUMAŞ VE PAZEN KUMAŞ FARKLARI VE BENZERLİKLERİ NEDİR?

Eğer tüylü dokusu olan kumaşlardan hoşlanıyorsanız pazenin içi tüylü bir yapıya sahiptir. Ancak Flanel kumaşlar tüylü bir yapıya sahip değildir.

Flanel kumaşlar ince ip kalitesinden dolayı hafif bir yapıdadır ve hava geçirgenliğine sahiptir. Bundan dolayı nevresim takımlarında Flanel kumaşların kullanımı daha fazladır. Rahat ve kaliteli bir uyku imkanı tanıyan Flanel kumaşlar, özellikle bebekler için üretilen kıyafetlerde de yer edinmektedir. 

Flanel kumaşlar, kayma özelliği olmadığından dolayı nevresim takımlarının yanı sıra yatak örtülerinde de oldukça kullanışlıdır. Tok duran bir yapısı olduğu için yatak üzerinde kalıp gibi bir görünüm oluşmasına imkan tanıyan flanel kumaşların nemi emme özelliği de vardır.

Aynı şekilde pazen kumaşlar da yumuşak olmalarına rağmen tok ve sabit duran bir görünüme sahiptir.

Flanel kumaşlar pek esnek yapıda olmayan kumaşlardır ve yıkama sırasında oldukça hassas davranılması gerekmektedir. Çünkü yüksek sıcaklıklara maruz kalan Flanel kumaşlar, çekmeye eğilimlidir. Hassas yapıda olan Flanel kumaştaki bazı eşyalarınızı kuru temizlemeye vermeyi düşünebilirsiniz.

Pazen kumaşlar ise yumuşak ve daha esnek bir yapıdadır. Ayrıca Flanel kumaşların pürüzlü bir dokusu vardır ancak pazen kumaşlar yumuşacık bir yapıdadır.

Sezonun en şık jile modelleri hangisi? Tesettür modasında jile modelleri 2021

İLİŞKİLİ HABER

Sezonun en şık jile modelleri hangisi? Tesettür modasında jile modelleri 2021

BİR YORUM YAPIN 0