Evlerimize gelen misafirleri rahat bir şekilde ağırlamak için hazırladığımız misafir odalarının dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır. Peki, misafir odası dekorasyonu nasıl yapılır? Misafir odaları ne renk olmalı? Misafir odası dekorasyonunda aksesuar kullanımı nasıl olmalı? Misafir odalarında hangi eşyalar olmalı? Misafir odası nasıl yapılır? İşte yanıtlar...

Yaşam alanlarımızı seçerken ihtiyaçlarımıza uygun boyutta ve şekilde evleri tercih ediyoruz. Salon, oturma odası, yatak odası, çocuk odası ve çalışma odası gibi ayrı alanlar inşa ederken evlerimize gelen misafirleri ağırlayacak odalara da yer açabiliriz. Kişisel zevklerimizin birer yansıması olan ev dekorasyonunda her odanın ihtiyaçlarını doğru bir şekilde belirlemeli ve eşya seçiminde de hassas davranmalıyız. Özellikle misafir odalarında konforun ve şıklığın ön planda tasarımlar oluşturmak oldukça önemli. Gelin, misafir odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken detaylara birlikte göz atalım.

MİSAFİR ODASI DEKORASYONU NASIL YAPILIR?

Misafir odaları genellikle oda sayısı fazla olan evlerde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Misafir odalarının dekorasyonu yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken nokta odanın boyutu ve şeklidir. Çünkü eşyalarınızı seçerken odanın boyutuyla uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. 

Misafirlerin dinlenme alanı olan bu odalarda yatak boyutunun ne çok ufak ne de fazla büyük olmamasına dikkat edin. Bu oda yalnızca tek bir kişiye ait olmayacağından dolayı her misafirin ihtiyaçlarını karşılayacak bir düzende olmalıdır.

Öte yandan yatağı konumlandırırken direkt olarak cam kenarında olmaması doğru bir seçim olacaktır. Çünkü misafirleriniz uyurken gün ışığının direkt olarak yüzüne vurması verimsiz ve kalitesiz bir uyku süreci yaşamasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra yatağın prize yakın olması da harika bir dokunuş olacaktır.

Yatağın hemen yanı başına bir başucu sehpası yerleştirerek işlevsel bir alan oluşturabilirsiniz. Bu sehpaların üzerine bir masa lambası ve bir şişe su koyarak misafirinizin rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Misafir odalarında olmazsa olmazlardan biri de gardıroptur. Eğer misafirlerinizin eşyalarını yerleştirebileceği bir gardırop için yeteri kadar alanınız yoksa açık raf sistemlerinden faydalanabilirsiniz. 

Dilerseniz misafir odalarında makyaj masalarına da yer açabilirsiniz. Çekmeceli makyaj masaları misafirlerinizin diş fırçası, saç tarağı, deodorant, makyaj malzemeleri gibi eşyalarını yerleştirmesi için çok kullanışlı bir ortam oluşturabilir. 

Odanın boyutu geniş ve ferahsa cam kenarına tekli ya da ikili koltuk yerleştirebilirsiniz. Birkaç kitap ya da dergilerle alanda ufak ama etkili bir kitap okuma köşesi kurmak sizin elinizde. 

MİSAFİR ODALARI NE RENK OLMALI?

Her ne kadar evlerinizde kişisel zevklerinizi yansıtsanız da misafir odalarının stilinde daha nötr tercihler yapmalısınız. Her yaşa ve cinsiyete uygun bir oda dekorasyonu oluşturarak misafirlerinizin rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Genellikle misafir odalarında minimal tarzlar dikkat çekmektedir. Göz yormayan ve abartıdan uzak renkler kullanarak odanızın dekorasyonunda etkili bir bakış açısı yakalayabilirsiniz. Ayrıca açık renkler alanı olduğundan daha geniş ve ferah gösterdiği için beyaz, krem ve bej gibi renklerin hakimiyet kurduğu odalar oldukça şık görünecektir. 

Açık renklerin baskın olduğu bu odada dilerseniz farklı tarz desenler ya da birkaç renk ile ufak dokunuşlar yapabilirsiniz. Nevresim takımlarında daha özgür seçimler yaparak odanızın odak noktasını belirleyebilirsiniz.

MİSAFİR ODALARINDA AKSESUAR KULLANIMI NASIL OLMALI?

Misafir odalarında olmazsa olmaz aksesuarların başında aynalar gelmektedir. Bir boy aynasıyla hem alana derinlik katabilir hem de misafirlerinizin hazırlanırken rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra; mevsimin dokusunu yansıtan kokulardaki mumlarla odanın atmosferini bir anda değiştirebilirsiniz. Ya da dilerseniz taze çiçekler ve bitkilerle de hoş bir bakış açısı yakalamak mümkün.

Duvar dekorasyonunda estetik ve dinamik bir görünümün kapılarını aralayan duvar saatleri ve tablolar da misafir odalarında sıklıkla tercih edilmektedir. Dilerseniz son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelen çerçevesiz duvar saatleriyle dekorasyonunuzda zamansız parçalara yer açabilirsiniz.

Bunun yanı sıra biblo ve cam objelere misafir odalarında çok fazla yer vermenizi tavsiye etmeyiz. Çünkü çocuk sahibi misafirlerin kalacağı bir oda da bu aksesuarların kırılma riski yüksektir.

İLİŞKİLİ HABER

Basma helvası evde nasıl yapılır? En pratik basma helvası tarifi

İLİŞKİLİ HABER

Miyuki boncuktan en güzel bileklik nasıl yapılır? En güzel Miyuki boncuktan bileklik modelleri

BİR YORUM YAPIN 0