Günümüzde neredeyse her evin mutfağında yer edinen davlumbazlar, işlevselliği ve konforlu olması sebebiyle büyük rağbet görüyor. Peki, davlumbaz nedir? Davlumbaz nasıl seçilir? Doğru davlumbaz nasıl seçilir? Davlumbaz alırken nelere dikkat edilmeli? Ne kadar güçlü davlumbaz alınmalı? Davlumbaz çekim gücü kaç olmalı? İşte merak ettiğiniz her detayı sizler için açıkladık...

Lezzetli yemeklerin kaynağı olan mutfaklar, gün içerisinde en çok zaman geçirdiğimiz yerlerin başında geliyor. Et yemeklerinden kızartmalara, şerbetli tatlılardan sebze yemeklerine kadar birçok lezzetin iç içe geçtiği mutfaklarda ağır yemek kokuları bazen rahatsız edici olabiliyor. Çoğu zaman mutfağın camını ya da kapısını açarak temiz havayı içimize çeksek de soğuk kış günlerinde bu pek de mümkün olmuyor. Buhar ve kokuları uzak tutarak mutfağa konfor getiren davlumbazlar, doğru seçildiğinde tam bir kahraman görevi üstleniyor. Gelin, yeni bir davlumbaz alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken detayları birlikte öğrenelim.

DAVLUMBAZ NEDİR?

Balık, kızartma gibi yemeklerin ağır kokularını mutfaktan uzaklaştırmak için kullanılan davlumbaz, mutfak havalandırması için neredeyse her evde tercih edilmektedir. Duvar tipi, ada tipi, konsol tipi ve tezgah üstü tipi gibi birçok çeşitte piyasada yer alan davlumbazlar havayı filtreleyerek ortamdaki rahatsız edici koku ve dumanların oluşmasını önler.

DAVLUMBAZ NASIL SEÇİLİR? DAVLUMBAZ ALIRKEN NERELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yeni bir davlumbaz satın alırken öncelikle ürünün emiş gücü, monte edileceği alan, dekoratif görünüm ve temizliği gibi birçok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Alacağınız ürünün emiş gücü ne kadar yüksek olursa ortamdaki kokuların o kadar azaldığını görebilirsiniz.

Bundan dolayı mutfağın genişliğine uygun ölçüde emiş gücü olan bir davlumbaz ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilir. Genellikle 380 m³ üzerinde emiş gücü bulunan davlumbazlar standart boyuttaki bir mutfak için yeterli olacaktır. 

Emiş gücünün yanı sıra ocak ve davlumbazın aynı boyutlarda olması da oldukça önemlidir. 60, 70, 80 ve 90 cm ölçülerde satışa sunulan davlumbaz seçiminde koku yayılmasını önlemek için ocakla aynı ebatlarda olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca ocak ve davlumbaz arasındaki güvenlik mesafesinin de 45-65 cm arasında olması gerektiğini unutmamalısınız.

Yemek yaparken sıklıkla çalıştırılan davlumbazların ses seviyesini doğru seçmek konforlu bir kullanım için olmazsa olmazlardan. 50 dbA'dan daha yüksek olan ürünlerin rahat bir kullanım sunmadığına dikkat ederek seçiminizi bundan yana yapabilirsiniz. 

Son olarak mutfak dekorasyonunuzda belirlediğiniz stile uygun bir davlumbaz seçimi yapmak bütüncül bir bakış açısı yakalamanızı sağlayacak. Farklı renk ve tasarımlarda piyasada yer alan davlumbazlar arasında tarzınıza uygun şık bir tercih yapabilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABER

Kış kahvesi nedir? Evde kış kahvesi nasıl yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

Nem böceği nedir ve nasıl yok edilir? Gümüş böceği yok etme yöntemleri! Gümüş böceği ilaçlama

İLİŞKİLİ HABER

İstanbul'da en iyi kelle paça çorbası nerede içilir? En iyi kelle paça çorbası nerede yenir?

BİR YORUM YAPIN 0