Ada mutfak nedir? Ada mutfak kullanışlı mı? Ada mutfak en az kaç metrekare olmalı?

Sosyalleşmenin, aile ve arkadaşlarla leziz yemeklerin yendiği ve çay saatlerinin kalbi olan mutfaklarda son dönemlerin parlayan yıldızı haline gelen ada mutfaklar hakkında birçok kişi araştırma yapıyor. Hem depolama alanı açısından hem de şıklığıyla büyük beğeni toplayan ada mutfaklar hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sizler için araştırdık. Peki, ada mutfaklar kullanışlı mı? İşte yanıtlar...

Mis gibi yemek kokularının yükseldiği mutfaklar, bir evi yuva yapan gözde alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzün büyük bir çoğunluğunu geçirdiğimiz mutfaklarımızda kolay ve pratik bir şekilde çalışabileceğimiz çözümler bulmaya özen gösteriyoruz. Herkesin zevki ve tarzı ne kadar farklı olsa da görüntüsü ve depolama alanıyla ön plana çıkan Ada mutfaklar, büyük beğeni topluyor. Günümüzde özellikle şeflerin ve mutfakta zaman geçirmeyi seven kişilerin tercih ettiği bu mutfak tipi hakkında kafanızda bazı soru işaretleri oluşabilir. Gelin, ada mutfak tipinin kullanışlı olup olmadığı tartışmasına birlikte son noktayı koyalım. 

Mutfak dolabı nasıl boyanır? Mutfak dolabı kapağı nasıl boyanır?İLİŞKİLİ HABERMutfak dolabı nasıl boyanır? Mutfak dolabı kapağı nasıl boyanır?

ADA MUTFAK NEDİR?

Günümüzde birçok kişinin mutfağında olmazsa olmaz parçalardan biri haline gelen Ada mutfak, mutfağın tam ortasında masa ya da tezgah olarak kullanılabilen ayrı bir bölümü simgelemektedir. Genellikle salon ve mutfağın iç içe olduğu evlerde sıklıkla tercih edilen ada mutfaklar, mekanları birbirinden ayırarak estetik bir görünüm yakalamanıza yardımcı olabilir.

Ada mutfak

Ada mutfak

Yemek hazırlama ve pişirme için ekstra bir alan sunan Ada mutfakların alt kısmını tamamen dolap olarak kullanabilir veya üst mermerine eviye ve ocak yerleştirebilirsiniz. Bu noktada tamamen ihtiyaçlarınıza uygun seçimlere yönelmek sizin elinizde!

Ada mutfak dekorasyonu

Ada mutfak dekorasyonu

ADA MUTFAK EN AZ KAÇ METREKARE OLMALI? ADA MUTFAK ÖZELLİKLERİ

Çoğu insan Ada mutfakların yalnızca geniş ve ferah alanlarda kullanılabildiğini düşünüyor. Aslına bakarsanız minimum 240 santimetre uzunluğunda ve 220 santimetre genişliğinde boş alan ada mutfaklar için yeterlidir.  En küçük hazır mutfak ada tasarımı 80 x 60 cm ölçülerinde tasarlanmaktadır.

Ada mutfak özellikleri

Ada mutfak özellikleri

Ancak sizin burada dikkat etmeniz gereken 'Ada mutfak hareket alanımı ne kadar kısıtlayacak?' sorusu olmalı. Çünkü ada tezgahın etrafında mutfak dolapları, buzdolabı ve oturma alanı gibi eşyalar bulunduğu için bu tasarım sizi engellemeyecek noktada konumlandırılmalı. 

Ada mutfak avantajları

Ada mutfak avantajları

UFAK BİR NOT:

Kare ve dikdörtgen formda görmeye alışkın olduğumuz Ada mutfakların L, U ve paralel mutfak seçenekleri olduğunu da unutmayın!

Ada mutfak kullanmak istiyorsanız önem verdiğiniz konulardan biri de burada eviye, fırın ya da ocak kullanıp kullanmak istemediğiniz olmalı. Eğer ada mutfakta bu üçlüden birine yer vermek istiyorsanız tasarımın altyapısı ona göre yapılmalı. Tesisatı doğru bir şekilde oluşturduktan sonra ada mutfağınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Ada mutfak dekorasyonu kullanışlı mı?

Ada mutfak dekorasyonu kullanışlı mı?

Eğer Ada mutfağı yalnızca yemek hazırlığında tezgah olarak kullanmayı tercih ediyorsanız da dayanıklı mermer malzeme en doğru seçim olacaktır. Öte yandan çizilmelere karşın granit, sabuntaşı ve dayanıklı kuvars ya da pirinç gibi malzemelere de göz atabilirsiniz.

Ada mutfak dekorasyon örnekleri

Ada mutfak dekorasyon örnekleri

ADA MUTFAK KULLANIŞLI MI? ADA MUTFAK AVANTAJLARI NELERDİR?

Pek çok amaca hizmet eden Ada mutfak, artı depolama alanıyla mutfaklara yeni bir soluk getiriyor. Hem pişirme alanı hem de ayrı bir yemek yeme alanı sunan Ada mutfaklar aynı zamanda bir oturma alanı olarak da rahatlıkla kullanılabilir. 

Ada mutfakların kullanım alanları

Ada mutfakların kullanım alanları

Tezgah yüksekliğine uygun şekilde seçilecek sandalyeler ile Ada mutfağın etrafında bir dinlenme alanı inşa edebilir ve dilerseniz çocuklarınız burada resim yaparken siz de lezzetli yemeklerinizi pişirebilirsiniz. 

Ada mutfak tarzları

Ada mutfak tarzları

Ayrıca adalarda açık raf sistemiyle beraber ferah ve estetik bir görünüm yakalayabilir hem de elinizin altında olması gereken eşyaları buraya yerleştirebilirsiniz. 

Ada mutfaklarda açık raf sistemi

Ada mutfaklarda açık raf sistemi

Kısacası eğer mutfağınızda yeterli alan mevcutsa ada mutfaklar kullanışlı ve modern bir bakış açısının anahtarı olabilir. Seçim sizin!

Ada mutfak dekorasyon örneği

Ada mutfak dekorasyon örneği

UNUTMAYIN GÜZEL BİR EV HUZURLU ADIMLARIN BAŞLANGICIDIR!

En çok satan ve beğenilen Bargello parfüm kodları!

İLİŞKİLİ HABER

En çok satan ve beğenilen Bargello parfüm kodları!
Nursena Akbaba Yasemin.com - Editör
Yasemin - Nursena Akbaba

Editör Hakkında

1997 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 2019 yılında Sakarya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. 2018 yılında Hürriyet Gazetesi ve 2019 yılında TRT'de stajlarını tamamladı. 2021 yılından itibaren Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com'da İçerik Editörü olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0