Atkins diyeti nasıl yapılır

27 Eylül 2017, 15:42
Atkins diyeti nasıl yapılır

Güçten düşmeden ve sağlıklı olarak zayıflamak istiyorsanız Atkins diyetini denemelisiniz. Atkins diyeti ile kilo verirken sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

Adını uzmanından alan Atkins diyeti üç evreden oluşuyor. Bu evreler kilo verme, kilo vermeye devam etme ve verilen kilonun korunması şeklinde oluyor. Zayıflarken vücudun sağlam ve dayanıklı olmasını sağlayan Atkins diyeti ağırlıklı olarak B grubu vitaminlerin alınmasını ve karbonhidrat alımının azaltılmasını amaçlıyor.

1. Aşama

Atkins diyetinin birinci evresinde olabildiğince az karbonhidrat alınır. İlk evre genellikle protein ağırlıklı olarak beslenmelidir. İlk evrede metabolizmanız hızlanmaya başlayacak ve yağlarınız hızlı bir şekilde yakılacak. Bu evre yaklaşık olarak 14 gün sürüyor. Bu aşamada günlük olarak almanız gereken karbonhidrat miktarı 20 mgdir.

Bu evrede uymanız gereken bazı kurallar var. İşte o kurallar:

-Gün içerisinde 3 öğün yemek yemeyi ihmal etmeyin

-Hatta öğünlerinizi 4 veya beşe çıkarabilirsiniz.

-Süt ürünleri, peynir ve kaymak dışında başka şeyler tüketmeyin.

-Ekmek ve makarna gibi karbonhidrat içeren besinler tüketmeyin.

-Diyet listenizin dışına çıkmayın.

-Fındık çekirdek gibi kalorisi yüksek çerezler tüketmeyin.

-Son olarak mutlaka günde 2 litre su için.

2.Aşama

Bu aşamada günlük olarak alınan karbonhidrat miktarı 20’den 25 mg ye çıkar. Bunun dışında bu aşamanın asıl amacı verilen kiloları korumak ve kilo vermeye devam etmektir. Karbonhidrat alımını azaltarak yakılabileceği kadar karbonhidrat alımını destekler.

3.Aşama

Bu son aşamada yapılması gereken ise ömür boyu yeme içmeye dikkat etmektir. Bu aşamada ara sıra pasta ve kek gibi karbonhidratlı yiyecekler yenilebilir. Ancak bunlar çok az miktarda yenmelidir. 

KAYNAK : DİYET

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar