Koşu yapmak zayıflatır mı?

28 Ağustos 2018, 07:52
Koşu yapmak zayıflatır mı?

Pek çok diyetisyen uygulanan diyet programının yanı sıra egzersiz yapılmasını da öneriyor. Bu egzersizler arasında da en çok tavsiye edilen koşu yapmak. Peki, en doğru koşu nasıl yapılır? İşte yöntemi....

Gerek beslenme uzmanlarI gerekse farklı uzmanlık alanlarında bulunan doktorlar, hem beden sağlığı hem de obeziteden korunmak için spor yapmayı öneriyor. Çalışan ya da çeşitli sebeplerden dolayı spor yapmaya vakit bulamayanların en çok tercih ettikleri spor ise koşmak. Uzmanlar koşu yaparken hatalalı davranışlardan kaçınarak bazı kurallara uyulması konusunda uyarıyor. İşte uzmanların önemle üzerinde durdukları koşu yaparken dikkat edilmesi gerekenler....

- Sağlıklı bir koşu yapmak için gerekli olan en önemli şey doğru bir ayakkabı seçmektir. Koşu yaparken çok sık görülen ayak ve ayak bileği burkulmasına maruz kalmamak için mutlaka ayağınızı en uygun ayakkabıyı seçmelisiniz. 

- Asla birden bire koşuya başlamayın. Koşu yapmadan önce vücut esnekliğinin sağlanması çok önemli bunun için koşudan önce mutlaka esneme hareketleri yapın. 

- Düzenli koşu yapmaya başlamadan önce doktor kontrolünden geçin. 

- Vücut koşu sırasında fazla su kaybeder. Bu  kaybedilen suyu geri kazanmak için koşu esnasında her 15 dakika da bir 1 su bardağı su için. 

- Koşmaya başlamadan önce kendinizi gerçekçi limitler koyun. Eğer koşu yapmaya yeni başladıysanız hafta da 2 veya 4 kere 20-30 dakika kadar koşabilirsiniz. 

- Uzmanlara göre en doğru koşu yemekten 2 saat sonra yapılan koşudur. Yemekten hemen sonra koşu yapmak zayıflamaya bir fayda sağlamadığı gibi kalbinizi zorlayabilir. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar