Kepek ekmeği zayıflatır mı? Kepekli ekmek kaç kalori?

Kepek ekmeği gerçekten zayıflatır mı? Kepekli ekmeğin çok tüketildiği takdirde kilo aldırdığını biliyor muydunuz? Detaylarıyla birlikte sizler için araştırdık.

Kepekli ekmek, içerisinde yüksek miktarda lif ve posa bulundurduğundan dolayı, en çok diyet yapanların tercih ettiği bir ekmektir. Metabolizmayı hızlandırdığı için diyet listelerin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Kepek ekmeğini diyet yaparken, kilo aldırmaz diye öğünlerde çok tüketmek tamamen yanlıştır.

KEPEK EKMEĞİ ZAYIFLATIR MI?

1 dilimi 80 kalori civarında olduğuna göre her öğünde bir kaç dilim kepek ekmeği tüketilirse zamanla hızlıca kilo artışı görülebilir. Bu yüzden ekmeği ekmeği dikkatli tüketmek gerekir. Diyet yaparken kilo verdirir diye sürekli kepekli ürünleri tüketmekte çok yanlıştır. 

KEPEK EKMEĞİNİN FAYDALARI

- Tam tahıllar grubunda yer alan kepek ekmeği, içinde zengin besin maddeleri olan E vitamini, B vitaminlerini barındırır. 

- Posa bakımından ve lif bakımından zengin olduğu için tok tutar. Bağırsaklarda oluşacak  kolon kanserine karşı vücudu korur. Çiğnemesi zor bir ekmek olduğu içinde iştahı keser.

- Uzmanlar, diyet yapanların yanı sıra şeker hastalarının, bağırsak ve mide rahatsızlığı olanların da tüketmesi gerektiğini belirtiyor.

- Kepek ekmeği aynı zamanda metabolizmayı hızlandırdığı için sindirim sistemine de iyi geliyor.

- Az tüketildiği takdirde kilo vermeye yardımcıdır. Vücuttan toksinleri atmaya yardımcıdır.

-  Yüksek tansiyonu düşürerek dengede kalmasını sağlar.

Protein tüketerek nasıl zayıflanır?

İLİŞKİLİ HABER

Protein tüketerek nasıl zayıflanır?
Evde kirpikleri uzatma yöntemleri

İLİŞKİLİ HABER

Evde kirpikleri uzatma yöntemleri
Cildi nemlendiren doğal maske tarifi

İLİŞKİLİ HABER

Cildi nemlendiren doğal maske tarifi
Peynir kilo aldırır mı? 1 dilim peynirin kalorisi ne kadardır?

İLİŞKİLİ HABER

Peynir kilo aldırır mı? 1 dilim peynirin kalorisi ne kadardır?
Nursena Akbaba Yasemin.com - Editör
Yasemin - Nursena Akbaba

Editör Hakkında

1997 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 2019 yılında Sakarya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. 2018 yılında Hürriyet Gazetesi ve 2019 yılında TRT'de stajlarını tamamladı. 2021 yılından itibaren Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com'da İçerik Editörü olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 2

İbnu Said 5 yıl önce

kepek ekmeği denen şey normal beyaz ekmeğe kepek atılmasıyla elde ediliyor. tam bugday ekmeği ise kepeği hic ayrılmamış olanı. katkısız tam bugday ekmeği fazla kabarmaz. bilginize.

Toplam 2 beğeni

HalitBinVelit 5 yıl önce

Evet Kepek ekmeğide fazla tüketilirse Kilo aldırır ama Beyaz Ekmek gibi zararlı değildir.. belli oranlarda Kepek ekmeği tüketilirse Şeker hastalarından tutun Kalp hastalarına kadar Faydası saymakla bitmiyor.

Toplam 5 beğeni