Patates kızartması kilo aldırır mı ve diyette yenir mi? 1 tabak patates kızartması kaç kalori?

Kahvaltı sofralarının baş tacı olan çıtır patates kızartması, kolay kolay hayır diyemeyeceğimiz en nadide lezzetlerdendir. Peki kızartılarak ve aşırıya kaçıldığı sürece kanseri tetiklediğini biliyor muydunuz? Hem zararlı hem de yağlanmaya neden patates kızartmasının diyetteki etkileri...

Fazlalık kilolarının olduğunu düşündüğü için zayıflamak isteyen kadınların diyetlerinde tüketmekten kaçınmaları gereken yiyeceklerden birisi de patates kızartmalarıdır. Sabah kahvaltılarının olmazsa olmazı haline gelen çıtır mı çıtır patates kızartmalarının her ne kadar tadına doyum olmasa da kısa zamanda bölgesel yağlanmayı tetikleyeceği için kilo alımına neden olacaktır. Güçlü bir karbonhidrat kaynağı olan Patates, besleyici öğeler içerse de kızartma usulü pişirildiğinde içeriğindeki tüm vitamin ve mineralleri kaybeder. Sadece 1 tabağı bile neredeyse 8 dilim ekmeğe tekabül eden patatesi diyette son derece dikkatli tüketmek gerekir. Diyette illa ki tüketilecekse uzmanlar, patatesin kızartma ile değil haşlama ile tüketilmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

  • Fast food türü patates kızartması, uzun zaman aynı yağ içinde durduğu ve devamlı ısıtılarak kızartıldığı için uzak durulmalıdır.
  • Patates kızartması yerine patates haşlaması tercih edilmelidir.
  • Haşlanmış patates, kızartılmış patatese göre daha uzun tok kalmamızı sağlayarak, kilo vermenize yardımcı olacaktır.
  • 1-2 tane haşlanmış patates sınırınız olmalıdır. 

PATATES KIZARTMASI KİLO ALDIRIR MI? PATATES KIZARTMASI KALORİSİ

Kızartma usulü ile tüketileceği zaman kısa zamanda kilo alımına yol açacak olan patates içerisindeki yüksek miktardaki nişasta ve yağ özellikle de karaciğer ve diğer organları oldukça yormaktadır. Bölgesel yağlanma yerlerinde özellikle de bel, kalça ve göbek bölgesinde fazlalıklar görülmektedir.

Patates kızartmasının kalori değeri; 100 gram kızartma yaklaşık 536 kalori bulundurmaktadır. Patates kızartması tüketilirse yakımı için 2 saat boyunca koşmak gerekir.

Patates diyeti nasıl yapılır? Örnek diyet listesi! Haşlanmış patates ile yoğurt diyetiİLİŞKİLİ HABERPatates diyeti nasıl yapılır? Örnek diyet listesi! Haşlanmış patates ile yoğurt diyeti

PATATES KIZARTMASI NEDEN KİLO ALDIRIR?

patates kızartması kilo aldırır mı

patates kızartması kilo aldırır mı

Patatesin kilo yapıp yapmadığı konusunda en önemli etken pişirilme şekli ile ilgilidir. Glisemik indeksi bakımından yüksek olan patates kan şekerini arttırır.  Dolayısıyla da kilo artışına yol açmaktadır. Kilo almamak için patatesin en sağlıklı tüketimi fırın ya da haşlama halidir.

1 Tabak Patates Kızartmasının Besin Değerleri

1 tabak patates kızartması yaklaşık 536 kalori içerir.
1 tabak patates kızartmasında 32.5 gram karbonhidrat bulunur.
1 tabak patates kızartması 4.4 gram protein içerir.
1 tabak patates kızartmasında 31.5 gram yağ bulunur.
1 tabak patates kızartmasında 563 mg sodyum, 1250 mg potasyum, 65 mg kalsiyum ve 3 mg demir bulunur.
1 tabak patates kızartmasında 13 mg A vitamini ve 10 mg C vitamini değeri bulunur.

Kokoreç diyerek yiyoruz ama gerçek bambaşka çıktı! Mikroplastik saçıyor

İLİŞKİLİ HABER

Kokoreç diyerek yiyoruz ama gerçek bambaşka çıktı! Mikroplastik saçıyor
Kahvaltılık muffin nasıl yapılır? Sebze yemeyenler bile bu muffin tarifine bayılacak

İLİŞKİLİ HABER

Kahvaltılık muffin nasıl yapılır? Sebze yemeyenler bile bu muffin tarifine bayılacak

BİR YORUM YAPIN 0