Kalori açığı nedir? Kalori açığı nasıl oluşturulur? Kalori açığı nasıl hesaplanır

Kilo vermenin altın kuralı olan kalori açığı fazlalıklarından kurtulmak isteyenlerin ihtiyaç duyduğu beslenme şeklidir. Son dönemde zayıflamak isteyenlerin başvurduğu bu yöntem sayesinde kalori açığınızı bularak kilo verebilir ve sağlıklı sürdürülebilir duruma getirebilirsiniz. Peki kalori açığı nedir, kalori açığı nasıl oluşturulur? İşte sağlıklı kilo kaybını destekleyen kalori açığıyla ilgili bilmeniz gerekenler:

Kalori açığı son zamanlarda Google'da zayıflamak için öne çıkan etkili zayıflama yöntemlerinden biridir. Kalori miktarını hesaplayarak kilo verilmesini öneren uzmanlara göre; kadınlarda günlük kalori ihtiyacı yaklaşık 1800 ile 2000 kalori arasında iken erkeklerde ise yaklaşık 2200 ile 2500 kalori arasındadır. Bu yüzden kalori açığı ile birlikte daha az kalori tüketerek veya fiziksel aktivite seviyenizi artırarak veya her ikisini birden yaparak bir kalori açığı elde edebilirsiniz. Ayrıca yeni trend haline gelen kalori açığını oluştururken uzak durmanız gereken bazı yasaklı yiyeceklerde bulunuyor. İşte kalori açığı oluşturma ve kalori açığı hesaplama ile ilgili bilmeniz gerekenler:

21 günlük ketojenik diyet listesi! Ketojenik diyetle 21 günde kaç kilo verilir?İLİŞKİLİ HABER21 günlük ketojenik diyet listesi! Ketojenik diyetle 21 günde kaç kilo verilir?

KALORİ AÇIĞI NEDİR?

Kalori, yiyecek ve içeceklerden aldığınız enerji olarak tanımlanır ve yaktığınızdan daha az kalori tükettiğinizde, bir kalori açığı elde edersiniz. Kalori açığı ise, vücudunuza sürekli olarak kalori harcamasını desteklemek için ihtiyaç duyduğunuzdan daha az kalori sağladığınızda ortaya çıkar.

Kalori açığı nedir

Kalori açığı nedir

KALORİ AÇIĞI NASIL OLUŞTURULUR?

Vücudunuza, kalori harcamasının bu üç bileşenini desteklemek için ihtiyaç duyduğundan daha az kalori sağlarsanız, vücudunuzu bir kalori açığına sokarsınız. Bunu uzun süre tutarlı bir şekilde yaparak kilo verebilirsiniz. Bunun için kilo vermek isteyen bir kişinin günlük yaklaşık 300 ile 500 arasında kalori açığı oluşturması gerekiyor. 

Özetle; daha az kalori tüketerek veya fiziksel aktivite seviyenizi artırarak veya her ikisini birden yaparak bir kalori açığı elde edebilirsiniz.

kalori açığı nasıl oluşturulur

kalori açığı nasıl oluşturulur

KALORİ AÇIĞI NASIL HESAPLANIR?

Popüler hale gelen kalori açığını hesaplamak için örneğin; kilo vermek isteyen bir kişi günde 2000 kalori yakıyor ve yediği besinler üzerinden 1750 kalori alıyorsa şu şekilde hesaplanması gerekiyor.

2000 -1750= 250 kalori günlük olarak elde edilen kalori açığı miktarıdır. Kişiden kişiye ve alınan kalori miktarına göre değişen bu kalori açığını doğru hesapladığınız ve uyguladığınız takdirde sağlıklı bir şekilde kilo verebilir ve yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.

kalori açığı nasıl hesaplanır

kalori açığı nasıl hesaplanır

KALORİ AÇIĞI OLUŞTURMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER?

Diyetisyenlerinde diyet listeleri hazırlarken sürekli uzak durulması gerektiği bahsettikleri belli başlı yiyeceklerden uzak durarak daha rahat kalori açığı oluşturabilirsiniz. Peki bu besinler neler?

  • Soda ve meyve suları
  • Kahve karışımları(Özellikle kafelerde satılan sıcak soğuk kremalı kahveler)
  • Fast food ve kızartılmış olan yiyecekler
  • Şeker içeren her türlü gıdalar,
  • Ayrıca kalori açığı oluşturmaya çalışırken mutlaka evde hazırlayacağınız yemekleri tüketmeye çalışın. Dışardan tüketeceğiniz gıdaların özellikle fast food olan yiyeceklerin kalori miktarını hesaplamakta zorlanabilir ve kalori alımını kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Protein ağırlıklı yiyecekler de tercih edebilirsiniz.

kalori açığı için yasaklı yiyecekler

kalori açığı için yasaklı yiyecekler

KALORİ AÇIĞI İLE KAÇ KİLO VERİLİR?

Eğer doğru şekilde kalori açığını ayarlarsanız çok fazla zorlanmadan 7 günde yarım kilo verebilirsiniz.

EDİTÖR NOTU: BU İÇERİK YALNIZCA BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. KESİN ZAYIFLAMAK İÇİN MUTLAKA BİR UZMAN GÖRÜŞÜ ALINMALI VE BİR SAĞLIK KURULUŞUNA BAŞVURULMALIDIR.

Trabzon hurmasının cilde faydaları nelerdir? Trabzon hurmasından cilt maskesi

İLİŞKİLİ HABER

Trabzon hurmasının cilde faydaları nelerdir? Trabzon hurmasından cilt maskesi
Gülşah Kerimoğlu Yasemin.com - Şef Editör
Yasemin - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. Burada pek çok özel habere imza attı, kategori bazında SEO içerikler oluşturdu. 2023 yılında Yasemin.com'da Şef Editör olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 1

dedeoğlu 1 yıl önce

Tayt denilen şey; eskiden sadece bayanların etek altına giydiği külotlu çorabın çorapsız hali. Çorabı kesip atmışlar kalanını tayt diye erkeklere satmışlar.