Vücut bakımında dikkat edilmesi gerekenler

15 Kasım 2018, 08:01
Vücut bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Cilt bakımı doğru yapılmadığı takdirde cilt matlaşarak sağlıklı görüntüsünü kaybeder. Peki, matlaşan cildi eski parlaklığına kavuşturmak için ne yapılması gerekir? işte cevabı...

Cilt kış aylarında daha fazla neme ihtiyaç duyar. Soğuk havaların yanı sıra yeteri kadar su içmemek de ciltte kurumaya, kepeklenmeye ve parlaklığını kaybetmesine neden olur. Matlaşan cildi eski parlaklığına kavuşturmak için dikkat etmeniz gereken bazı adımlar vardır.

İşte matlaşan cildi eski parlaklığına kavuşturmak için dikkat etmeniz gerekenler:

VÜCUDUNUZU FIRÇALAYIN

Cildi yumuşak ve pürüzsüz bir hale getirmek için kan dolaşımını hızlandırmak gerekir. Bunun içinde her gün düzenli olarak vücudu fırçalamak önemlidir. Fırçalama işlemi temiz kanın yüzeye çıkmasını, toksinlerin atılmasını ve vücudun doğal yağ üretiminin hızlanmasına yardımcı olur. Sabahları, doğal liflerden yapılmış bir fırça ile kuru cildiniz fırçalayabilirsiniz. Ancak göğüs ve boyun bölgesi çok hassas olduğu için fırçalamayın. 

KESE YAPIN

Kese, vücuttaki ölü deriyi atarak kan dolaşımını hızlandırır. Bu işlem için vücudunuz ve keseyi sıcak su ile ıslatıp, topuklarınıza, dizlerinize ve dirseklerinize önem vererek vücudunuza masaj yapın. 

SOĞUK DUŞ ALIN

Dayanabildiğiniz bir soğukluktaki suda duş alın. Soğuk su kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Duş esnasında şu sırayı takip etmeniz gerekir; ilk önce ılık, sonra soğuk, tekrar ılık ve daha sonra yine soğuk su.

VÜCUDUNUZU NEMLENDİRİN

Ciltteki ölü deriyi arındırdıktan sonra cilt bakımın en önemli adımı olan nemlendiriciyi ihmal etmeyin. Vücudu fırçalamak ve keselemek deri yüzeyindeki doğal yağları attığı için kaybedilen nemin geri kazandırılması gerekir. Banyo sonrası bu işlemle uğraşmak istemiyorsanız, duş esnasında vücut kremini ıslak vücudunuza uygulayarak kremi akıtarak durulayabilirsiniz. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • selma 5 ay önce Şikayet Et
    size bir duj jeli tavsiye edebilirim zigavusun duş jelleri var bitki özlü hem tenimin kokusu hemde banyomun kokusu değişti tavsiye ederim mükemmel
    Cevapla