Evde limon kolonyası nasıl yapılır? En pratik kolonya yapımı

08 Mayıs 2020, 08:32
Evde limon kolonyası nasıl yapılır? En pratik kolonya yapımı

Günlük hayatta sık kullanılan limon kolonyasını evinizde çok kolay bir yöntemle yapabilirsiniz. Virüsten korunmak için de her mutlaka bulunması gereken limon kolonyası aynı zamanda pahalı olduğu içinde evde yapmak en mantıklısı olacak. Peki evde kolonya nasıl yapılır? En pratik kolonya tarifi nedir? İşte en kolay yöntemi:

Kolonya, etil alkol, su ve limon, çiçek veya tütün esansı gibi hoş koku veren maddelerin karışımından oluşan bir tür parfümdür. Tüm zamanların en yaygın kullanılan tuvalet malzemesi olarak da bilinen kolonya, ilk kez 1709 yılında İtalyan Giovanni Paolo Feminis tarafından Köln’de üretilmiştir. Koronavirüsün de artmasıyla kolonya kullanımı oldukça arttı. Hal böyle iken kolonyanın fiyatlarında da artışı görmek bir hayli mümkündür. Hemen hemen her evde bulunan ve çok sık kullanılan limon kolonyasını evinizde yapabilirsiniz. Bütçe dostu aynı zamanda evdeki vaktinizi değerlendirmek isterseniz kendi kolonyanızı kendi ellerinizle yapabilirsiniz. Peki ama nasıl?  Evde kolonya yapmak için gerekli malzemeleri öncelikle temin etmeniz gerekiyor ve sıra pratik kolonya yapımına geliyor.

EV YAPIMI KOLONYA TARİFİ:

MALZEMELER

500 gram etil alkol

Bir litre saf su

Bir adet limonunun suyu

Bir adet kolonya şişesi

YAPILIŞI

Limonu soyalım ve küçük parçalar halinde keselim. Kestiğimiz limonları ağzı kapalı bir kabın içine koyalım. Kesilen limonları bir süre bu kutunun içinde bekletelim.

Limonların üzerine etil alkolü ve saf suyu dökelim. Karışımı 3 gün boyunca güneş almayan bir ortamda bekletelim.

Bu süre boyunca limon ve diğer malzemeleri iyice karıştıralım.

Ardından oluşan kolonyayı bir şişenin içine koyalım.

İşte kolonyanız hazır...

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar