Yaz geldiği zaman yapılan en güzel etkinlik ailecek yapılan pikniklerdir. Pikniklerin olmazsa olmazı mangal keyfi herkesin hayır diyemediği bir tercihtir. Ancak mangal yakmakta zorlandığınız bazı durumlar olabilir. Peki, mangal nasıl yakılır, mangal yakmanın püf noktaları nelerdir? Ateş nasıl yakılır? İşte yanıtlar...

Ailecek pikniğe çıkıldığı zaman gerek duyulan ateş yakmak her ailenin gereksinim duyduğu bir ihtiyaçtır. Ateş yakmanın püf noktaları bilinirse oldukça kolay bir yöntem ile zamanınızı boşa harcamadan, etleri bozmadan yemeğinizi pişirebilirsiniz. Piknikte zamanın çoğunu ateş yakmak ile uğraşmamak bir kaç ufak tüyo ile sizlere bu zorlu süreçte yardımcı oluyoruz. Pratik ateş yakma tekniği nasıl yapılır? Mangal ateşi nasıl yakılır? Kolay ve pratik ateş yakmanın püf noktaları nelerdir? Detaylar için sayfamızın alt kısmına göz atınız...

İLİŞKİLİ HABERMangaldan arta kalan kömürler nasıl değerlendirilir?

ATEŞ YAKMAK İÇİN YÖNTEMLER;

- Kav alev aldıktan sonra küçük dal parçalan ve kuru yapraklardan oluşan malzemelerin tutuşmasını sağlayınız.

İLİŞKİLİ HABERKamp için gerekli mutfak malzemeleri nelerdir? Kamp için gerekli mutfak malzemeleri listesi...

Kav mantarı, ormanlarda sıklıkla rastlanan çabuk tutuşabilen bir mantar cinsidir. Bu nedenle kav mantarını tercih edebilirsiniz.

- Çalı malzemeleri tutuştuktan sonra ateşi güçlendirmek için ateşe orta kalınlıkta sopalar atınız.

- Esas yanacak malzeme ise oldukça büyük olan kolayca kırılabilen dallardır. Etrafta kolayca kırılabilen dal arayışına girmek yerine piknik alanına hazırlıklı gelmeniz size vakit kazandıracaktır.

- Yaktığınız ateşi bütün gece kullanmak için  büyük kütükler bulup yakmanız gerekir. (Ateş söndükten sonra bile kütük yanmaya devam etmeli)

Uyarı: Orman yangınlarının önüne geçmek için ateş yaktığınız bölgenin özelliklerine dikkat ediniz. Bitki örtüsünün kuru olduğu mekanlarda ateş yakmayınız. Rüzgarlı yerlerde kontrolünüz dışı büyük ateşler yakmayınız. Ayrıca sarkmış dalların altında ateş yakmamaya dikkat ediniz.

Püf noktası: Ateş yakma anında çıraya ihtiyaç duyuyorsanız, bir avuç şekeri ateşin üzerine attığınızda çıra görevi gördüğüne tanık olacaksınız.

İLİŞKİLİ HABER

Haşlama nasıl yapılır? En kolay et haşlama tarifi

İLİŞKİLİ HABER

İşkembe nasıl temizlenir? Kolay işkembe temizlemenin püf noktaları

BİR YORUM YAPIN 1

Serdar 1 ay önce

çakmak lazım deyinde tamam olsun.