Yanmış metal mutfak eşyaları nasıl temizlenir?

05 Kasım 2019, 08:15
Yanmış metal mutfak eşyaları nasıl temizlenir?

Genelde yemeğin ateşte uzun süre beklemesinden sonra tencere, tava ve benzeri metal eşyaların yanması durumu meydana gelmektedir. Oldukça zahmetli olan yanmış metal eşyaları temizliği için uygulanması gereken çözüm nedir? Yanmış metal eşyalar nasıl temizlenir? İşte, mutfakta metal eşyaların temizliği için yapmanız gereken ufak ipuçları...

Dibi tutan, yanık tencereler ve benzeri metal eşyaları kurtarmanın çeşitli yöntemleri vardır. Mutfakta kullanılan metal eşyalar, özellikle kızartma yemeği yaptıktan sonra zorlayıcı bir temizlik gerekmektedir. Teflon yapısına nazaran metal malzemeler kullanım açısından konforlu olmayabilir. Peki, yanmış metal eşyalar nasıl temizlenir? Yanmış metal eşyalar için ne yapılmalıdır? Merak ettiğiniz yanıtlar için haberimizin içeriğine göz atınız.

Yanmış metal mutfak eşyaları nasıl temizlenir?

YANMIŞ METAL EŞYALAR NASIL TEMİZLENİR?

- Yanmış olan yerin yarısı dolacak şekilde su doldurunuz. Tablet şeklindeki bulaşık makinesi deterjanından ekleyiniz. 10 dakika kaynatınız ve bir gece beklettikten sonra durulayınız. Yanıkların geçtiğine şahit olacaksınız.

- Yanığın üzeri kapanana kadar içerisine sirke dökünüz. Kapağını kapatıp bir gece bekletmeniz tüm yanıkların geçmesi için yeterli olacaktır. Sirkenin keskin olmasına dikkat ediniz.

- Önce yanıkları telli süngerle kazıyınız. İçerisine 1 su bardağı miktarında karbonat atınız. Yanmış bölgenin yarısına kadar su doldurunuz. Tencere veya tavanın kapağını kapalı tutarak 3 veya 8 saat arasında beklemeye bırakınız. Bir kez daha telli süngerle yanıkların hepsi çıkana kadar ovalayarak temizleyiniz.

- Tencere veya tavanın içerisine bolca sıvı deterjan sıkınız. Bir miktar sıcak su ekleyerek köpürmesini sağlayınız. Bir gece beklemeye aldıktan sonra sünger yardımı ile temizleyiniz.

Yanmış mutfak eşyalarına çözüm

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar