Odun sobası en kolay nasıl yakılır, nasıl temizlenir?

22 Şubat 2020, 08:00
Odun sobası en kolay nasıl yakılır, nasıl temizlenir?

Odun sobası oldukça riskli kullanımı olan bir ısınma aletidir. Hassas kullanımı gerekçesiyle soba makinesi, bakımı ve kullanımı açısından zahmetli görülebilir. Odun sobası yakmakta zorluk yaşayanlara özel uzmanlarımızın yardımıyla sizlere odun sobası yakma tekniklerini paylaşıyoruz. Peki, odun sobası en kolay nasıl yakılır? Odun sobası nasıl temizlenir? İşte, soba yapma ve temizliği hakkında bilinmesi gerekenler...

Hayati bir risk taşıyan odun sobasının düzenli olarak borularının temizliği yapılması gerekir. Günlük yaşamda odun soba çeşitleri genellikle bir çok evlerin tercihi olmuştur. Elektrikli soba çeşidi ise yeni çıkan bir trend olarak kullanılmaktadır. Isıtıcı adı altında olan tüm elektrikli aletlere elektrikli soba olarak anılmaktadır. Ancak geçmişten bu yana kullanılan odun sobası kullanımı aşina olunduğu taktirde hem pratik hem de hesaplı olacaktır. Peki, odun sobasının yakma teknikleri var mı? Soba temizliği nasıl yapılır? Pratik soba yakma ve temizliği hakkında merak ettiğiniz yanıtları sayfamızın içeriğinde bulabilirsiniz...

Odun sobası nasıl yakılır, temizlenir?

PRATİK SOBA TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR? 

Soba yakıldığında içerisinde bulunan odun ve kömürler yandıkça küle dönecek ve külleri birikecektir. Sobanız yanarken belirli saatlerde bir küllerini bir çöp kovası içerisine boşaltabilirsiniz.

Odun sobası nasıl yakılır, temizlenir?

Soğuduğunda sobayı kalıp sabunlu suyla ıslatılmış mikro fiber bez ile silebilirsiniz. Camlı olan kısımları amonyak ile siliniz. Soba kullanan kişiler ayda 1 kere soba borularını çıkartıp iç kısımlarını temizlemeli ve baca temizliği yapmalıdırlar.

Odun sobası nasıl yakılır, temizlenir?Soba borularını temizlerken uzun fırça ile boruların içerisini fırçalayıp odun ve kömür birikintilerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Odun sobası nasıl yakılır?

PRATİK ODUN SOBASI NASIL KURULUR?

Kuru odun, çıra, tutuşturucu talaş ve kibrit soba yakmanız için gerekli olan malzemelerdir. (Çıra yoksa çıra yerine doritos gibi baharatlı cipsleri çıra görevinde kullanabilirsiniz)
- Odun sobasından iyi kalite ısı alabilmek için  mutlaka sobayı üst bölümden yakmanız gerekir.

- Odun sobasını yakmadan önce içinde kül gibi tortular varsa temizleyiniz. Kovalı soba kullanıyorsanız hazır kabın içerisindeki külleri boşaltınız. Sobanın alt ve üst kapağı olmak üzere ikisini birden açınız. Ardından kuru odunları sıra sıra hava alacak şekilde kovaya veya yakacak bölümüne diziniz.

Odun sobası nasıl yakılır

- Odunların yanabilmesi için oksijen gereklidir. Bu yüzden odunları dizerken aralıklı olmasına özen gösteriniz. Odunların üzerine talaş koyarsanız tutuşturucu özelliği sağlamış olursunuz. En son aşamada çırayı ilave ediniz. Ve her zaman tutuşturma işlemini üst bölümden yapınız. Sobanın kapağını odunlar kor şekle geldikten sonra kapatınız.

Odun sobası nasıl yakılır

- Şömineli veya kovalı soba türlerinde odun kullanırken çabuk tutuşması için herhangi bir kimyasal madde kullanmayınız. Fırtınalı havada soba yakmayınız.

- Sobanın temizliğini düzenli olarak yapmanız sobanın kalitesini artırır ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Yakıtı kaliteli kullanmanız hem çevreye hem de size zarar vermez. Duvar ile soba arasında 50 cm mesafe bırakmaya dikkat ediniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
2 Yorum Var
  • busra 6 ay önce Şikayet Et
    Sobayi oylede yapsam yanmiyor boyle yapsam yanmiyor napmam lazim
    Cevapla
  • Ramazan_mizrak2123@ 1 yıl önce Şikayet Et
    Bence bunlara hiç ugrasmayın bir pürnüz alın en az 5 ay gider rahatca tutusturun odunları
    Cevapla