Bitki çaylarını demlemenin pratik yöntemleri

17 Ocak 2019, 08:23
Bitki çaylarını demlemenin pratik yöntemleri

Yaz aylarına oranla bitki çaylarının en çok tercih edildiği ay kış ayıdır. Bitki çayları, doğal şifa kaynağı olması nedeniyle sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bitki çaylarını demlemenin pratik yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Kimyasal ilaçlar çok kısıtlıyken tüketilen ıhlamur, nane, adaçayı gibi sıcak içecekler gündelik yaşamın hiçbir anında vazgeçilmeyen doğal şifa kaynağı olmayı sürdürmektedir. Bitki çayları ayrıca kilo vermeye ve soğuk algınlığa iyi gelmektedir. Bitkisel çayları demlemenin pratik yöntemleri hakkında bilgiler için lütfen haberimizi içeriğine göz atınız.

bitki çayı

BİTKİ ÇAYLARI NASIL DEMLENİR?

-  Klor oranı az olan musluk suyunu veya evde kullandığınız damacana suyunu kaliteli tadın açığa çıkması açısından kaynatınız.

- Diğer bir adımda ise hangi bitkinin çayını yapacaksanız o bitkinin yaprağını kaynatıldıktan sonra en az 1 dakika dinlenmiş suya ilave ediniz.

bitki çayı yapılışı

- Belli bir süre dinlendirme işleminden sonra 5-10 dakika çayın demlenmesiyle beraber içebilirsiniz.

- Kök bitki çayını demlemek için ise aynı miktarda bitkiyi ve suyu geniş bir kaba koyarak 15-20 dakika haşlayabilirsiniz. Daha sonra bir filtre yardımı ile çıkan suyu içmeye uygun hale gelene kadar süzme işlemi uygulayınız. Tatlandırmak için bal, tarçın veya limon ilave edebilirsiniz.

bitki çayları

Uyarı: Bitki çaylarının hepsini aynı şekilde demlemeyiniz. Bazıları normal çay gibi demlenirken, bazıları kaynatılarak veya haşlanarak yapılmalıdır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar