Marteniçka nasıl yapılır? Marteniçka bilekliği hakkında bilgiler

04 Mart 2021, 22:49
Marteniçka nasıl yapılır? Marteniçka bilekliği hakkında bilgiler

Marteniçka bilekliği Balkanlar'a ait bir gelenek olup tüm dünya tarafından benimsenen bir takı halini almıştır. Mart'ın başından ilkbahara kadar takılan Marteniçka örgüsü nasıl yapılır? Marteniçka hakkında tüm merak edilenler için haberimizin içeriğine bakmayı unutmayın.

Mart ayının gelişi ile birlikte Marteniçka hikayesi merak ediliyor. Eski zamanlarda başka takı ve aksesuar kullanmayarak, sadece kırmızı beyaz ipliklerden yapıldığı bilinmekteydi. İnsanlara hatta hayvanlara takılma amaçlı kullanılan Marteniçka, kırmızı ve beyaz ipliklerle otantik bir sanat niteliğinde örülür. Bileklere bağlanan kırmızı ve beyaz yünden yapılan bilekliğin özellikleri arasında satın alınamayacağı, sadece hediye edilebilir oluşu yer alırken bilekliği takan kişilerin dilekte bulunmaları da istenir. Öte yandan baharda çiçek açan ilk ağaç dalına bağlanır ve tutulan dileklerin kabul olunacağına inanılır. Marteniçka nasıl örülür? Marteniçka'nın tarihçesi nedir? Marteniçka yapımının pratik yöntemi nelerdir? İlgi duyduğunuz haberimizin içeriğine göz atınız.

Marteniçka bilekliği nasıl yapılır

MARTENİÇKA BİLEKLİĞİ NASIL YAPILIR?

- Bileğin kalınlığına göre, istediğiniz bilek ölçüsünden biraz daha uzun gelecek şekilde hem beyaz hem de kırmızı ip kesiniz. Daha sonra beyaz ve kırmızı ipi uçları birbirine bağlayınız.

Saça kıyafete yapışan sakız nasıl çıkarılır? Kurumuş sakız lekesi nasıl çıkarİLİŞKİLİ HABERSaça kıyafete yapışan sakız nasıl çıkarılır? Kurumuş sakız lekesi nasıl çıkar

Marteniçka bilekliği nasıl yapılır

Düğüm noktası ortada kalacak şekilde, bir elinizle kırmızı ipin boşta kalan ucundan kavrayınız ve ipi gerginleştiriniz.

Marteniçka yapımı

- Diğer elinizle beyaz ipin boşta kalan ucundan tutunuz ve gerdirmeyi bırakmadan, beyaz ipi saat yönüne doğru çevirmeye başlayınız.

Marteniçka bilekliği nasıl yapılır

İpi çevrilmekte zorlandığı anda gerdirmeyi bıraktığınızda kırmızı ve beyaz ipin birbirine dolandığını gördüğünüz zaman son aşama olarak diğer uca da düğüm atarak bilekliği kullanmaya başlayınız.

Marteniçka bilekliği nasıl yapılır

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar