Evlerin iç mekanını süsleyen perdeler sadece güneş ışınlarını uzak tutmak için mekanı koruma altına almaktan ibaret değildir. Perdelerden çok amaçlı kullanımlarıyla da fayda sağlayabilirsiniz. Perde takımında dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir?

Perdeler modellerine yapısına göre değişiklik gösterebilir. Yapısı rengarenk olan modeller genellikle mekana enerjik bir hava katmasıyla bilinirken, pastel olan renkler rustik görünüm elde etmek isteyenler için olabilir. Perde takma konusunda ise bazı kurallar mevcuttur. Peki, perde kullanımında nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?

Perde takarken yapılan yanlışlar

PERDE TAKARKEN YAPILAN HATALAR

- Yapılan hataların ilk başında doğru ölçü almamak gelmektedir. Doğru ölçü almanız perde takarken kolaylık sağlayacaktır.

- Perdeleri alçak seviyeden takılması önerilmez. Küçük bir odaya sahipseniz, kornişi tavana yakın tutmanız ve odaya göre uzunluk algısını kazandırmanız gerekmektedir.

- Perdeleri takarken kısa tutmanız önerilmemektedir. Kısa tutmanız gözünüzü yorması nedeniyle sağlıklı bir işlem oluşturmayabilir.

- Perde ölçüsü alırken pencere genişliğinin daha da fazlasını göz önüne almalısınız. Her zaman için 2 veya 2,5 kat ölçüsünde perde genişliğini baz almanız önerilir.

İLİŞKİLİ HABER

Beni unutma çiçeği nasıl yetiştirilir?

İLİŞKİLİ HABER

Çiçek ve bitki nasıl kurutulur?

İLİŞKİLİ HABER

Panolarla ev dekorasyonu nasıl yapılır?

BİR YORUM YAPIN 0