Un çeşitleri nelerdir? En kalite un ve özellikleri nelerdir?

Çeşitli ekmek çeşitleri ve hamur işleri tüketimindeki temel ihtiyaç olan un, her evin vazgeçilmez gıdasıdır. Peki unun çeşitleri nelerdir?Yanıtını merak ettiğiniz unun çeşitlerini ve özellikleri haberiyle alakalı her şeyi haber içeriğinde sizler için açıkladık...

Çok fazla tüketilen ekmeğin zararı olabileceği gibi vücudun ekmek ihtiyacı olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Arpa, yulaf, çavdar, mısır, nohut gibi bitkilerden elde edilen un, yaygın olarak o tahılın adıyla bilinmektedir. Bu çeşitlerin kendine göre özelliği olduğu gibi ağızda oluşturduğu farklı bir tadı da olmaktadır. Un, başta ekmek ve hamur işleri olmak üzere pek çok gıdanın temel kombinasyonlarıdır. Un çeşitleri nelerdir? En kalite un ve özellikleri nelerdir? Haberimizin içeriğine göz atınız...

Un çeşitleri nelerdir? En kalite un ve özellikleri nelerdir?

Un çeşitleri nelerdir? En kalite un ve özellikleri nelerdir?

UN ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

- Yüksek proteinli buğday ekmek yapımı için en uygun tahıl çeşidi olan kırmızı buğday unu, gluten suyla birleştiğinde, hamurda elastik bağ dokuları meydana getirerek maya gazlarının hamurun içinde muhafaza edilmesini sağlamaktadır. Bu sayede yumuşak ve kabarık ekmeklerin üretilmektedir.

Buğday unu mutfakta genelde en çok kullanılan un çeşitleri arasındadır. Börek, pasta, kurabiye gibi hamur işleri yaparken ihtiyaç duyulan beyaz unlar buğdayın endosperminden elde edilmektedir. Tam tahıl unları, tahıl tanesinin üç kısmını da içeren unlar olarak bilinmektedir.

Buğday unu

Buğday unu

- Toprak kokusu ve kendine has esmerimsi renk tonuyla sağlığa sağladığı yarar sayesinde bir çok kişi diyet yaparken çavdar unu tüketmektedir. Ekmek yapımında buğdaydan sonra en çok kullanılan tahıl olarak bilinmektedir. Ekmeğe çok farklı bir tat katan çavdar unu buğday unu ile birlikte kullanılmaktadır.

- Arpanın en önemli tüketim alanı, hayvan yemi olarak da kullanılan arpa unu, besin değeri nedeniyle küçük farklar olsa dahi buğdaya çok benzemektedir. Gluten miktarı düşük olduğundan mayalı ekmek yapımında arpa ununu buğday unu ile birlikte kullanmaya özen gösteriniz.

Bol lifli bir tahıl olan yulaf unu, sindirim sistemi için faydalı olduğundan diyet uygulayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bol miktarda protein, lipit, lif, mineral tuzlar, vitaminleri içermektedir. Yulaf ezmesi, müsli gibi çeşitleri yapabilir kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz.

Mısır unu

Mısır unu

- Özellikle Karadeniz Bölgesi'nde en çok kullanılan Mısır Unu, karbonhidrat ve nişasta bakımından zengin olan bir un çeşididir. Gluten oranı düşük olduğundan mayalı ekmek yapımı için buğday unu ile karıştırılması önerilir.

Renk veren çamaşırın lekesi nasıl temizlenir?

İLİŞKİLİ HABER

Renk veren çamaşırın lekesi nasıl temizlenir?
Evde kalanlar için televizyon programlarının yayın akışları

İLİŞKİLİ HABER

Evde kalanlar için televizyon programlarının yayın akışları

BİR YORUM YAPIN 0