Kurabiyenin hamuru sert olursa ne yapılır? Kurabiye hamurunun püf noktaları

Çay saatlerinin ve kahve yanının baş kahramanı olan kurabiye yapımı kolay gibi görünse de ustalık ve incelik isteyen tariftir. Kurabiye yaparken yaptığınız bazı hatalar sonucu kurabiye hamurunuz sert ya da cıvık bir kıvam alabilir. Peki kurabiyenin hamuru sert olursa ne yapılır? Cevabı yazımızda bulabilirsiniz.

Türk mutfağının en vazgeçilmez ve yüzyıllardır değişmeyen lezzetlerinden biri olan kurabiyeler, çay saatlerinde, kahve zamanlarında hatta günün her saatinde tüketilebilir. Hem tatlı hem de tuzlu bir şekilde yapılabilen kurabiyeler içerisine eklenen her malzeme ile farklı bir tada dönüşüyor. Tuzlu olanlara dereotu ve peynir eklenebilen tatlı ise damla çikolata veya isteğe göre kuru üzüm gibi malzemelerle lezzetlendirebileceğiniz enfes kurabiyeler damaklarda iz bırakıyor. Çok lezzetli ve tam kıvamında kurabiyeler yapmak ustalık gerektiren bir alandır. ''Ne yaparsam yapayım kurabiyelerim hep sert oluyor'', ''Kurabiyem sert oldu, düzeltmenin bir yolu var mı?'' diye kendinize soruyorsanız mutlaka hazırladığımız bu yazıya göz atmalısınız. 

kurabiye hamuru nasıl yapılır

kurabiye hamuru nasıl yapılır

Kurabiyenin çok lezzetli, ağızda dağılan bir kıvam almasının en önemli nedeni tereyağıdır. Tereyağının oda sıcaklığında ya da eritilmiş halde kullanılması kurabiyenin tadını değiştirecektir. Çok soğuk şekilde kullanılmaya çalışıldığında ya da eritilmiş tereyağı henüz sıcakken tarife eklendiğinde mutlaka hamurun sertleşmesine neden oluyor. 

Kurabiyenin sert olması için ikinci neden ise gereğinden fazla un ilave etmek. Kurabiyenin hamuru yumuşak, ele yapışmayan, hafif yağlı olması gerekir. Bu nedenle kurabiye hamuru yaparken unu azar azar ilave etmeye özen gösterin. Hamurunuz sert olursa kurabiyeniz de piştikten sonra sertleşir.

kurabiye pişmesi

kurabiye pişmesi

Kurabiye hamuru, hamurun yapısı ve kurabiyenin kalınlığına bağlı olarak 160-170 ya da 180 derecede pişirilmesi gerekir. Çok ince bir kurabiye hamurunu 180 derecede uzun bir süre pişirirseniz sertleşir. Orta kalınlıkta bir kurabiye hamurunu 200 derecede pişirirseniz hem yanmasına hem de çok sert olmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle hamurun yapısına ve kalınlığına bağlı olarak bu derecelerde, kontrollü bir şekilde pişirmeye özen gösterin.

Kurabiyeler pişir pişmez fırından alarak,  oda sıcaklığında dinlendirin. Kurabiye hamuru fırından aldığınızda yumuşacık bir yapıdadır. Soğudukça, dinlendikçe kıvamı oturur. Bu nedenle çok pişirmemeye özen gösterin. 

kurabiye sert olursa ne yapılır

kurabiye sert olursa ne yapılır

KURABİYE SERT OLURSA NE YAPILIR?

Kurabiye hamurunuz yaparken de sert bir kıvama gelebilir. Böyle durumlarda içerisine eritilmiş tereyağı ya da margarin ilave edin ve yoğurun. Fakat kurabiyenin sert olmasıyla piştikten sonra karşı karşıya kaldığınızda ne yapmanız gerekiyor?

Kurabiyenizin pişerken giderek sertleştiğini farkettiğinizde fırından alın. İlk sıcaklığını aldıktan sonra kurabiye kutusunun ya da kavanozunun içerisine keten bir bez koyun. Kurabiyelerinizi güzelce sarın. Kapağını sıkıca kapatın. Bu şekilde bir gün kadar dinlendirin. Hava almamasını sağlayarak yumuşatmış olursunuz. Bir diğer yöntem ise kavanozun içerisine elma koymak. Birkaç dilim elmayı kavanozun içerisine atıp yine 1 gün bekletin. İşin sonunda kurabiyelerinizin yumuşadığını gözlemleyeceksiniz.

Lacivert ve mavi koltuk dekorasyonları nasıl yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

Lacivert ve mavi koltuk dekorasyonları nasıl yapılır?
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 0