Ütü nasıl yapılır? Ütü yapmanın püf noktaları

25 Aralık 2019, 07:45
Ütü nasıl yapılır? Ütü yapmanın püf noktaları

Bazılarımız için ütü yapmak, başlı başına zorlu bir süreç haline gelebilir. Ancak kolay ve pratik yöntemlerin bilinmesi koşulunda zorlamayacak bir ev işi haline gelecektir. Peki, kolay ve pratik ütü nasıl yapılır? Pratik ütü nasıl yapılır hakkında bilinmesi gereken püf noktaları haberimizin içeriğine bulabilirsiniz...

Astarlı kıyafetler, manşetler, yakalar, kolalama gibi farklı yapıya sahip kıyafetler aynı ısıda ütülenmemelidir. Farklı kumaş türlerini ütülerken ısı derecesinin sabit olmaması gerektiği gibi bazı önemli detayları da kulak arkası etmeden işinizi kolaylaştıracak pratik önerilerle doğru bir ütüleme yapabilirsiniz. Kumaşın yapısı ve uygulanan teknikler göz önüne alırsa yaptığınızın işin hızlı ve pratik bir şekilde sonlanması gözlenmektedir. Peki, kolay ve pratik ütü için hangi yöntemler izlenmelidir? Merak ettiğiniz haberin içeriği için sayfamızın altında yazanlara bir göz atınız...

Kolay ve pratik ütü yapmak için

KOLAY ÜTÜ YAPMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

- Çamaşırlarınızı yıkarken yumuşatıcı kullanmanız, çamaşırlarınızın çok kırışmasını engel olmaktadır.

- Çamaşır makinenizin kurutma programı varsa ya da ayrıca kurutma makineniz varsa daha kolay ütü yapmanızda fayda sağlayabilir.

Ütü nasıl yapılır? Ütü yapmanın püf noktaları

Kurutmak için makine yoksa asmadan önce çamaşırlarınızı gerdirme yöntemini uyguladıktan sonra çırpınız.

- Çamaşır makinenizde kurutma ayarı varsa kırışıklık giderici düğmesine tıklamayı unutmayınız. Bu sayede ütü yaparken ekstra bir efor sarf etmemiş olacaksınız.

Ütü nasıl yapılır?

- Çamaşırlarınızda ip veya mandal izinin kalmasını istemiyorsanız bir koltuğun veya güneş gören yere konmuş çamaşır askılığının üzerine yayarak kurutunuz. 

- Demir çamaşırlık iz bırakma sorunu için ise demir parmaklıklarına kuru havluları astıktan sonra ıslak çamaşırlarınızı seriniz. İz problemini bu sayede çözmüş olacaksınız.

- Ütü masasının üzerine alüminyum folyo seriniz. Alüminyum folyo ısıyı yansıtarak üzerine koyduğunuz çamaşırın arkalı önlü daha kolay ütülenmesinde fayda sağlayacaktır.

Baskılı tişörtleri tersinden ütülerken araya nemli bez koyunuz. Buhar vermeden önce mutlaka ütünün tamamen ısındığından emin olunuz. Ütülenen çamaşırları hemen asarsanız pürüzsüz kalmalarında etkili olacaktır.

Ütü yapmanın püf noktaları

PANTOLON VE GÖMLEKLER NASIL ÜTÜLENİR? ÜTÜ AYARI NASIL AYARLANIR?

Gömlekleri ütülerken her zaman yaka ile başlayınız. Doğrudan ütülerseniz, kırışıklık meydana çıkarmanız kaçınılmaz olacaktır. Gömlekte yaka takviyesi var ise ütü kolası kullanmanıza gerek olmayacaktır. Yakadan sonra sırt ve omuz boyunca kalan kısmı ütüleyiniz. Ana gövde bitiminden sonra mutlaka askıya asınız. Kıyafetlerin kalabalık olduğu bir dolaba ütülü gömleği koyarsanız ütüsünü bozabilirsiniz. 

Ütü nasıl yapılır? Ütü yapmanın püf noktaları

Hassas kumaşlar için mutlaka düşük ayarda kullanmaya özen gösteriniz. İpek kumaş ütülerken üzerine çay kumaşı koyabilirsiniz. Dantelleri ütülerken üzerilerine nemli bir bez koyup, içten dışa doğru ütülemeye özen gösteriniz. Pantolon, sert yapılı gömlek (yüksek ısı kaldıracak) veya benzeri kıyafetler için ütüyü yüksek ayarda kullanarak jilet gibi bir ütü kalitesini sağlayabilirsiniz.

Ütü yapmanın püf noktaları

KUMAŞ PANTOLON NASIL ÜTÜLENİR? ÇİZGİSİ NASIL BELİRGİNLEŞTİRİLİR?

İlk önce cepleri dışarıya çıkarınız. Daha sonrasında kumaş pantolonun dikiş izlerini belirleyip, dikiş yerlerini birbirine paralel olacak şekilde yerleştiriniz ve ütülemeye başlayınız. Önce alttaki bacağın iç kısmını, sonra da üst bacağın dış kısmını ütüleyerek ütüleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Kumaş pantolonun çizgilerini belirginleştirmek için buharı yoğun şekilde uygulamayı unutmayın.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar